Haber

İsrail güçleri Han Yunus’a doğru ilerlerken BM kompleksini tank mermileri ile vurdu

Üst düzey bir BM yardım yetkilisi, İsrail güçlerinin ilerlemesi sırasında tank mermilerinin Han Yunus’ta on binlerce yerinden edilmiş insanı barındıran bir BM eğitim merkezine çarşamba günü isabet ettiğini, en az dokuz kişinin öldüğünü ve 75 kişinin yaralandığını söyledi.

Filistinli yetkililer, İsrail güçlerinin saldırı sırasında güney Gazze’deki ana hastaneleri yolunun kesildiğini ve yüz binlerce sakin ve şehre sığınan insan için ana kaçış yolunu kapattığını söyledi.

Filistinliler arasında dolaşan görüntülerde, BM’nin Filistinlilere yardım kuruluşu UNRWA tarafından yönetilen eğitim merkezinin üzerinden gökyüzüne siyah duman yükseldiği görülüyor. Örgütün Gazze işleri direktörü Thomas White, UNRWA ekibinin merkeze ulaşmaya çalışmasının engellendiğini söyledi.

Bombardımanla ilgili sorulara yanıt olarak İsrail ordusu, daha geniş bölgenin Hamas militanlarının önemli bir üssü olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Hamas’ın Batı Han Yunus’taki askeri yapısının parçalanması operasyonun arkasındaki mantığın kalbidir” denildi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.