Haber

Abbas: Uygur meselesinde Çin’in mücadelesini her zaman destekliyoruz

Çin’i ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, “Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Filistin Hükûmeti Çin’in bu mücadelesini her zaman destekliyor” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Çin lideri Şi Cinping’in özel davetiyle ile 13 Haziran’da gittiği Pekin’de Xi Cinping ve kurmayları ile özel görüşmeler gerçekleştirdi. Abbas, 15 Haziran 2023 tarihinde yaptığı açıklamada “Çin ve Filistin yakın dosttur, Bugün Çin ve Filistin stratejik işbirliği ilişkilerinin resmi olarak kurulduğunu duyuruyorum” ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN HÜKÛMETİ, ÇİN’İ DESTEKLİYOR

Konuşmasında Çin’in “Tek Çin” politikasını desteklediklerini vurgulayan Abbas, Uygur meselesi hakkında şunları söyledi: “Bazılarının gündeme getirdiği Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Bu, Çin’in terörizm, aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadelesidir. Filistin Hükûmeti Çin’in bu mücadelesini her zaman destekliyor. Filistin her zaman Çin’e inandı. Çin’in daima adaleti yerine getireceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Abbas ayrıca Filistin-İsrail ihtilafının bir an önce sona erdirilmesinde Çin’in arabulucu olması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.