Haber

Suudi Arabistan diplomatlar için ilk alkol mağazasını açmaya hazırlanıyor

Mağaza sadece gayrimüslim diplomatlara hizmet verecek. İçkiye erişebilmek için müşterilerin bir mobil uygulama aracılığıyla kaydolmaları, dışişleri bakanlığından izin kodu almaları ve alışverişlerinde aylık kotalara uymaları gerekecek. 

Veliaht Prens Muhammed bin Salman yönetimindeki bazı katı sosyal normlarını ortadan kaldıran Suudi Arabistan, ilk alkol mağazasını başkent Riyad’da açmaya hazırlanıyor. 

Mağaza sadece gayrimüslim diplomatlara hizmet verecek.

İçkiye erişebilmek için müşterilerin bir mobil uygulama aracılığıyla kaydolmaları, dışişleri bakanlığından izin kodu almaları ve alışverişlerinde aylık kotalara uymaları gerekecek.

Suudi Arabistan’da alkol içmek yüzlerce kırbaç, sınır dışı etme, para cezası veya hapis cezasıyla cezalandırılıyor. 

Haziran 2017’de iktidara gelen Veliaht Prens Muhammed bin Salman, muhafazakar Krallığı turizm ve ticarete açmak için çaba gösteriyor.

Suudi Arabistan 2016 yılında Krallığı “canlı bir toplum, gelişen bir ekonomi ve hırslı bir ulus” haline getirmeyi taahhüt ettiği Vizyon 2030’u başlattı.

Mağaza, elçiliklerin ve diplomatların ikamet ettiği Riyad’ın Diplomatik Mahallesi’nde yer alıyor ve gayrimüslimlerle “kesinlikle sınırlandırılacak”. Ancak diğer gayrimüslim gurbetçilerin mağazaya erişip erişemeyeceği belli değil. 

Milyonlarca gurbetçi Suudi Arabistan’da yaşıyor ancak bunların çoğu Asya ve Mısır’dan gelen Müslüman işçiler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.