Yazarlar

İspanya’dan Müslümanların kovulması

İspanya’nın Müslüman nüfusunun kitlesel olarak sınır dışı edilmesi uzun ve sancılı bir deneyimdi.

1609 ile 1614 yılları arasında kraliyet emriyle, İspanya‘da yaşayan eski Müslüman nüfusu olan moriskoların neredeyse tamamı ülkeden sürülmüştür. Sürgün, birkaç yüz bin kişiyi etkilemiş ve daha önce 1492’de gerçekleşen İspanyol Yahudilerinin sınır dışı edilmesi fermanını bile gölgede bırakmıştır.

Gazeteci Matthew Carr’ın İspanya’daki 900 yıllık Müslüman varlığının resmi olarak sona ermesine ilişkin iyi araştırılmış ve kapsamlı bir anlatımı, dikkatle yazılmış ve ayrıntılı bir şekilde belgelenmiştir.

Carr, 711’den sonra İspanya‘nın büyük bir kısmının Müslümanlar tarafından fethedilmesini ve 13. yüzyılda İber Yarımadası’nın Hristiyanlar tarafından ele geçirilmesini kısaca anlatıyor. İspanya’da son kalan Müslüman devlet olan Granada Emirliği‘nin hükümdarları Ferdinand ve Isabella ile birlikte sözde barışçıl bir birlikte yaşama durumuna (convivencia) yönelik modern tasarımlara haklı olarak şüpheyle yaklaşıyor.

Carr, 711’den 1031’e kadar Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler arasındaki ilişkilere odaklanıyor ve daha sonra Müslüman nüfusun İspanya’da Hristiyan yönetimi altında başından geçenlere odaklanıyor.

Carr, 1390 ile 1500 yılları arasında Yahudi yaşamının kötüleşme ve sona ermesini açık ve adil bir şekilde anlattıktan sonra, 1492’den sonra İspanya’daki Müslümanlara ne olduğunu anlatıyor. 1614’e kadar, bu Müslümanların yaşam koşullarının sürekli olarak kötüleştiğini anlatıyor.

Başlangıçta, Granada’nın teslim edilmesiyle birlikte yapılan anlaşma, Müslümanlara Aragon Krallığı ve özellikle Valensiya Krallığı’ndaki meslektaşları gibi din özgürlüğünü koruma hakkı tanımıştı. Ancak kısa bir süre sonra Hristiyan misyonerlerin baskısı arttı ve 1502’de Kastilya Krallığı’nda kalan tüm Müslümanlara Hristiyanlığı kabul etmeleri veya ülkeden ayrılmaları emredildi.

Böylece, daha önce Yahudilere karşı alınan tedbirlerin Müslümanlara uygulanmasıyla Engizisyon’un eylemleri gibi algılanan baskılar ortaya çıktı. Ancak moriskolar, Yahudilerin aksine dışarıda kendilerini savunacak bir devlete sahip olmamasına rağmen, Müslüman Kuzey Afrika ve genişleyen Osmanlı İmparatorluğu’ndan destek aldı. Moriskolar ve “Eski Hristiyanlar” (Cristiano Viejo) arasında bir güvensizlik atmosferi oluştu ve ilk grup genellikle bir tür “beşinci kol” veya “iç düşman” olarak görüldü.

Bu algılanan baskılar sonucunda, sonunda III. Philip’in tüm Müslüman mühtedilerin sınır dışı edilmesini emretmesine yol açtı. Geriye dönüp baktığımızda, bu sonucun, 1568 ile 1570 yılları arasında Granada yakınlarındaki Alpujarras’da şiddetli bir morisko isyanının ardından kaçınılmaz göründüğünü söyleyebiliriz.

Carr, 1609 ile 1614 yılları arasında toplu sürgünün sona erdirilmesine yönelik acımasız adımları acımasızca anlatıyor. Bu sert ve acımasız önlem, İspanyol toplumunu kalıcı olarak değiştirdi.

Burada anlatılan önemli bir hikaye ve Carr’ın son sözü, 17. yüzyıl İspanyol olaylarından günümüzün dinler arası gerilimlerine kadar uzanır.

Bu dönemde Granada Krallığı’ndan kısmen sınır dışı edilen morisko mültecilerin İspanya üzerinden geçtikleri zorlu yolculuklarının çağdaş anlatıları, günümüzde tanık olduğumuz göçmenlik ve mültecilik hareketleriyle paralellikler taşımaktadır.

Not : İspanya Hükümeti geçmişte “tarihi bir hata işlendiğini” belirterek 1492 yılında İspanya’dan sürülen Yahudi nüfusu geri çağırdı.
İspanya hükümeti Müslümanların kovulmasının da “tarihi bir hata” olduğu yönünde bir açıklama yapmıyor?

Kaynak :

Kan ve İnanç: Müslüman İspanya’nın Tasfiyesi, 1492-1614
Matthew Carr

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.