Yazarlar

FETÖ Akademisi ve YÖK

FETÖ hiç boş durmuyor. Özellikle diasporada diyebileceğimiz yurt dışında hem FETÖ terör ve casusluk örgütlenmesini, militanlarını aklamak, masum göstermek hem de Türkiye’yi ve AK Parti hükümetini köşeye sıkıştırmak için her yolu deniyor. Bunu bazen doğrudan yapıyor bazen de en iyi yaptıkları şeyi yapıp, gizlenip, paravan yapılar arkasına sığınarak, yurt dışında Türkiye ile sorunlu Batılı akademisyenler üzerinden yapıyor. En tehlikelisi de bu ikincisi. Ne yapalım ki bizim yapamadığımız kamu diplomasisini özellikle akademide FETÖ’cüler yapıyor.

Örgütün son dönemlerde uyguladığı bir taktik dikkat çekici. Türkiye’de suç işlediği tespit edilen, FETÖ’yle bağlantılı oldukları bilinen akademisyen, kamu görevlisi gibi FETÖ’cülerin yurt dışına kaçışını “beyin göçü” olarak pazarlamaya çalışıyorlar. Bunlara bir örnek, Londra Regent’s Üniversitesi’nde Ulusötesi Çalışmalar Araştırma Merkezi’nin direktörü Prof. Dr. İbrahim Sirkeci. 2019’da The New York Times (NYT) gazetesine verdiği demeçte, 15 Temmuz darbe ve işgal girişiminden yaklaşık 6 ay sonra, Türk vatandaşlarının siyasi iltica başvurularının İngiltere’de üç katına, Almanya’da ise altı katına çıktığını söylüyor. Sirkeci’nin ifadesine göre, “Eften püften nedenlerle suçlanan bu insanlar yurt dışına göç etmek zorunda kalmış”. Sirkeci, Prof. Dr. Jeffrey H. Cohen ile birlikte FETÖ’cülerin yurt dışına çıkışlarını bir beyin göçü olarak sunmaya çabalıyor.

Şimdi gelelim asıl meseleye… Jeffrey H. Cohen, İbrahim Sirkeci, eski FETÖ’cü Ahmet Kuru, Gülen güzellemelerini İngiltere akademide yapan Erdi Öztürk gibi isimler bir başka yerde karşımıza çıkıyor; Londra merkezli bir yayın evinde. Transnational Press adıyla kurulan bu yayınevi daha çok göç araştırmaları ve güvenlik konularına ağırlık veriyor. Jeffrey H. Cohen’in yayın kurulunda olduğu bu yayın evine bağlı International Journal of Religion’ın editörü Ahmet Erdi Öztürk. Özgeçmişi FETÖ, Gülen övgüsü ve AK Parti ve Türkiye düşmanlığını açıkça ortaya koyan yazılarla dolu. Yayınevinin bastığı kitapların çoğu Türkiye aleyhtarı. Örneğin, Mazlum Bagok Kürt Gazetecilik Ödüllü Thomas Schmidinger’in PYD/PKK terör örgütüne güzellemeler yapan (sözde) “Suriye Kürdistanı” kitabı bunlardan sadece biri.

Anlaşılıyor ki yayınevi paravan ve örgüt propagandası için kurulmuş. Vitrine koydukları bazı Batılı akademisyenlerle FETÖ tezlerini meşrulaştırmayı amaçlıyor. Peki konunun YÖK ile ilgisi nedir? Yayınevi aynı zamanda Türkçe kitaplar da basıyor. Yani Türk üniversitelerinden akademisyenler uluslararası bir yayınevi ile çalışıyor gözükmek için bu yayınevinden kitaplar çıkarıyor. Böylece FETÖ tezlerini yurt dışında meşrulaştıracak güzel bir platform bulmuş oluyor. Bunlardan birisi daha önce dergilerinde yazı yazan Gülen’e atıfları bulunan, bu yayın kuruluşu ile programlara katılan Hitit Üniversitesi’nden Y.C. Burada ona FETÖ’cü demiyoruz. Bunu açıkça söyleyelim. Böyle bir şey var mıdır, yok mudur bilmem. Bunun altını çizelim. Ancak Y.C.’nin bu yayınevinden çıkan kitapları mevcut. Bu yayınevinin de açıkça arka planda FETÖ’cülerle çalıştığı, onların tezlerini dile getirdiği açık. Türk akademisinden hocalar bu yayın eviyle çalışarak bu değirmene su taşıyor. İşte burada soru devreye giriyor: Bu durumda YÖK ne yapıyor? Bizim gördüğümüz, maalesef seyrediyor. Hocalar bu yayınevinin ne olduğunu bilemeseler de YÖK’ün bunları takip edip üniversiteleri uyarması gerekmez mi?

“YÖK’e yönelik ‘FETÖ’nün İpek, Fatih Üniversitesi hocaları başka üniversitelere geçerken takip etmedi’ şeklinde ciddi eleştiriler varken, bunu takip etmesini mi bekliyorsunuz. Bu kadar ihraç edilen akademisyen, işlem yapılan Rektöre karşılık hiç dokunulmayan YÖK’ün işi gücü yok da yurt dışında FETÖ akademisini mi takip edecek” diyebilirsiniz. Sahi neden etmiyor?

Bunun nedeni YÖK’de yapılanmış dini gruplar olmasın. İnsanın aklına “renklendirme metodu” da gelmiyor değil.

https: //www. yordamkitap.com/suriye-kurdistaninda-savas-ve-devrim-rojava-dan-sesler-ve-analizler

https:// www. tplondon.com/product/goc-etnisite-din

https://www. londonmet.ac.uk/profiles/staff/ahmet-erdi-ozturk

https:// journals.tplondon.com/ijor/issue/view/97

https://www. acikgazete.com/nyt-erdoganin-vizyonu-sermaye-ve-yetenek-kacisina-yol-acti

https://www. bbc.com/turkce/37381026

https://www. businessinsider.com/turkey-is-facing-brain-drain-2016-8?r=US&IR=T

YAZININ ORİJİNAL METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.