Haber

İtalya’nın Son Kralının Oğlu Prens Vittorio Emanuele 86 Yaşında Öldü

İtalyan medyası, Savoy kraliyet ailesinden yapılan açıklamada “Cenevre’de ailesi yanında huzur içinde vefat ettiğini” belirten bir açıklamayı yaptı.

İtalya’nın son kralının oğlu ve faşizmle işbirliği yaptığı için gözden düşen bir hanedanın üyesi olan Savoy Prensi Vittorio Emanuele‘nin Cumartesi günü 86 yaşında İsviçre’de öldüğünü söyledi.

Savoy kraliyet ailesinden yapılan açıklamada “Cenevre’de ailesi yanında huzur içinde vefat ettiğini” belirten bir açıklamayı aktardı.

12 Şubat 1937’de güneydeki Napoli şehrinde doğan Vittorio Emanuele, 1861’den 1945’e kadar birleşik bir İtalya’da hüküm süren kraliyet ailesinin lideri oldu.

Kendisi, 1946’da kısa süreliğine tahta çıkan ülkenin son kralı II. Umberto‘nun oğluydu.

Büyükbabası Kral Vittorio Emanuele III’ün Benito Mussolini‘nin faşist rejimi ve onun ırksal yasalarıyla işbirliği yapmasının ardından 1946 anayasası uyarınca kraliyet ailesinin tüm erkek torunlarıyla birlikte ülkeden dokuz yaşında sürgüne gönderilmişlerdi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.