Haber

47 yaşındaki Michelle O’Neill, Kuzey İrlanda’nın İlk Milliyetçi Lideri Oldu

Kuzey İrlanda eyalet hükümetinin ilk milliyetçi başkanı olarak tarih yazan Michelle O’Neill, yeni nesil ilerici İrlandalı cumhuriyetçileri temsil ediyor.

Öncelikleri, bütçe krizi ve çöken kamu hizmetleriyle mücadele etmek olan O’Neill, 1960’larda başlayan mezhep çatışmalarının karanlık günlerini çok iyi bilen bir aileden geliyor.

Babası, İrlanda Cumhuriyet Ordusu’na (IRA) üye olduğu için hapse atıldı ve kuzeni, Britanya’nın seçkin Özel Hava Servisi (SAS) alayı üyeleri tarafından öldürüldü.

O’Neill 2022’deki ölümünün ardından İngiltere devlet başkanı Kraliçe II. Elizabeth’e saygı duruşunda bulundu ve Kral III. Charles’ın taç giyme törenine katıldı.

O’Neill, atanmasının onaylanmasından kısa bir süre sonra “tarihi” olarak niteledi.

Kuzey İrlandalı milletvekillerine, “Böyle bir günün gelmesi, ebeveynlerimin ve büyükanne ve büyükbabalarımın kuşağı için hayal bile edilemezdi” dedi.

O’Neill’in partisi, birleşik bir İrlanda’ya dair cumhuriyetçi rüyayı gerçekleştirmeye odaklanmak yerine, meclis seçimlerinde artan enflasyonla mücadele etme ve Brexit şokunun ardından istikrarı teşvik etme politikalarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.