Haber

Epstein Dosyalarında İsimleri Geçen Ünlüler: Clinton, Trump, Hawking, Andrew

1 Ocak’tan sonra başlaması emredilen mührü açma sürecinin, Epstein ile bu önde gelen isimler arasındaki bağlantılara ışık tutması bekleniyor.

Önemli bir hukuki gelişme olarak, kötü üne sahip seks suçlusu Jeffrey Epstein‘la bağlantılı yüzlerce mühürlü mahkeme dosyasının bu hafta açıklanması planlanıyor. Bu ayın başlarında bir karar veren ABD Bölge Hakimi Loretta Preska, İngiltere Prensi Andrew ve eski Başkan Bill Clinton gibi önde gelen isimlerin de aralarında bulunduğu kişilerin isimlerinin gizliliğinin korunmasına yönelik hiçbir yasal dayanak bulunmadığını iddia etti. 1 Ocak’tan sonra başlaması emredilen mührü açma sürecinin, Epstein ile bu önde gelen isimler arasındaki bağlantılara ışık tutması bekleniyor. 

Bir kurban olan Virginia Giuffre‘nin İngiliz sosyetesi Ghislaine Maxwell‘e karşı, onu Jeffrey Epstein‘ın seks ticareti faaliyetlerine karışmakla suçlayarak dava açmasından birkaç yıl sonra gerçekleşti. Giuffre, Maxwell’i, Giuffre’nin 1999-2002 yılları arasında küçükken maruz kaldığı cinsel ticaret ve taciz iddialarını alenen reddederek kendisini karalamakla suçladı. Bu suçlamalar nedeniyle yasal incelemeyle karşı karşıya olmasına rağmen Epstein’ın kovuşturması, Epstein’ın Ağustos 2019’da New York’taki bir hapishanede kendini asarak intihar etmesiyle aniden durma noktasına geldi.

Bill Clinton’ın Jeffrey Epstein’la Bağlantısı

Mahkeme belgelerinde “Doe 36” olarak anılan Bill Clinton‘dan mühürlü kayıtlarda 50 kez bahsediliyor. Virginia Giuffre, Clinton’u suçlamasa da, Epstein‘ın adasında onu iki genç kadınla gördüğünü iddia etti, Clinton ise burayı ziyaret ettiğini inkar etti. Clinton yalanlasa da uçuş kayıtları, Epstein’ın uçağını başkanlığının ardından uluslararası gezilerde kullandığını, Paris, Bangkok, Brunei gibi yerlere gittiğini gösteriyor. 

Kayıtlara göre bir başka kurban Johanna Sjoberg, Epstein’ın bir keresinde kendisine Bill Clinton‘ın kızlardan söz ederek “onları genç yaşta sevdiğini” söylediğini ifade etti. Bill Clinton’ın ABD başkanı olduğu dönemde 22 yaşındaki Beyaz Saray stajyeriyle de ilişkisi vardı.

Stephen Hawking’in Jeffrey Epstein’la Bağlantısı

2015 yılında, Virginia Giuffre‘nin ABD’de hukuk davası açmasından kısa bir süre sonra, Jeffrey Epstein‘ın gözden düşmüş İngiliz sosyetesi Ghislaine Maxwell‘e gönderdiği bir e-posta, Epstein’ın kendisinden Giuffre’nin herhangi bir arkadaşına “ödül vermesini” istediğini ortaya çıkardı. Profesör Stephen Hawking‘in reşit olmayan bir seks partisine katıldığı iddia edildi. 

Irish News’e göre e-posta: “Virginia’nın öne çıkan ve iddialarının yanlış olduğunu kanıtlamasına yardımcı olan arkadaşlarına, tanıdıklarına ve ailelerine bir ödül verebilirsiniz. Bunlardan en güçlüsü Clinton yemeği ve Stephen Hawking’in reşit olmayan bir seks partisine katıldığı Virgin Adaları’ndaki yeni versiyonudur.” diye yazıyordu.

Prens Andrew’un Jeffrey Epstein’la Bağlantısı

Virginia Giuffre, Mart 2001’de Prens Andrew‘a kaçırıldığını iddia ettiği rahatsız edici bir olaydan bahsetti ve bunu “kötü” ve “gerçekten korkutucu bir zaman” olarak tanımladı. Bir gece kulübü ziyaretinin ardından Ghislaine Maxwell’in kendisine “Jeffrey için yaptığımı Andrew için de yapması” talimatını verdiğini iddia etti. Prens Andrew, Virginia Giuffre ile hiç tanışmadığını söyledi ve iddialarını yalanladı. 

Dosyalarda ayrıca, Prens Andrew‘un 2001 yılında Jeffrey Epstein‘ın Manhattan’daki dairesinde bir kanepede otururken göğsünü ellediğini iddia eden Johanna Sjoberg’den de bahsediliyor. Bildirilen bir ifadede Sjoberg, Prens Andrew’un fotoğraf çekmek için elini göğsüne koyduğunu iddia etti.

Larry Page’in Jeffrey Epstein’la Bağlantısı

ABD Virgin Adaları hükümeti, JPMorgan Chase’e karşı açtığı hukuk davasına ilişkin belgeleri almak için Google’ın kurucu ortağı Larry Page’e mahkeme celbi gönderme girişiminde bulundu. Dava, bankanın uzun süreli müşterisi Jeffrey Epstein’ın seks ticareti yaptığı iddialarıyla bağlantılı. Avukatlar, “Alphabet Inc.’in (Google LLC’nin ana şirketi) kurucu ortağı ve ortak sahibi Larry Page, Epstein’ın müşteri olarak JPMorgan’a başvurmuş veya göndermeye çalışmış olabileceği yüksek net değerli bir kişidir” dedi.

Glenn Dubin’in Jeffrey Epstein’la Bağlantısı

Forbes tarafından açıklanan mahkeme belgelerine göre. Virginia Giuffre, açtığı davada Ghislaine Maxwell‘in kendisinden Milyarder hedge fon yöneticisi Glenn Dubin‘e “masaj” yapmasını istediğini belirtti. Şöyle dedi: “Ve masaj dediklerinde bu erotik demektir, tamam mı? Bu onların terimi. Masajın gerçekte ne anlama geldiğini doğrulayabilecek pek çok başka tanık olduğunu düşünüyorum. Ve size Ghislaine’in bana Glenn Dubin’e gitmemi ve ona masaj yapmamı söylediğini söylüyorum, bu da seks anlamına gelir.

Söz konusu isimlerin yanı sıra Nobel ödüllü Lawrence Krauss, Michael Jackson, sihirbaz David Copperfield, komedyen Chris Tucker, aktör Kevin Spacey, Victoria’s Secret’ın patronu Les Wexner ve model Naomi Campbell gibi isimlerin de Jeffrey Epstein‘ın adasını ziyaret ettiği bildirildi.

Virginia Giuffre, 2019’da açılan bir hukuk davasına ait mahkeme belgelerinde, Epstein ve Maxwell’in kendisine seks yapması talimatını verdiğini iddia ettiği birkaç kişinin adını verdi; bunlar arasında avukat Alan Dershowitz, siyasetçi Bill Richardson, merhum MIT bilim adamı Marvin Minsky, avukat George J. Mitchell yer alıyor. ve MC2 modelleme ajanı Jean-Luc Brunel. Sanıkların çoğu Giuffre’nin iddialarını reddetti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.