Yaşam

Baharı müjdeleyen kardelenler erken açtı: Koparmanın cezası 387 bin 142 TL

Manisa Spil Dağı Milli Parkı’na yaklaşık 1 haftadır yağması beklenen kar yağmazken, baharı müjdeleyen kardelen çiçeklerinin beklenenden en az 1 ay önce çiçek açtı. Koruma altında olan kardelenleri koparmanın cezasının ise bu yıl 387 bin 142 TL’ye çıktığı belirtildi.

Manisa ve İzmir arasında farklı flora ve faunasıyla bilinen Spil Dağı Milli Parkı’nda genellikle şubat ayının sonunda, mart ayının başında açan kardelen çiçekleri; ilk cemrenin havaya düşmesine en az 1 ay varken çiçek açtı.

Eksinin altındaki hava sıcaklığı ile birlikte güneşe aldanan kardelenler ilk kez kar olmadan açtı.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bin 517 rakımlı, 120 çeşidin üstünde endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı Milli Parkı’nda yaklaşık 10 gündür beklenen kar yağışı gerçekleşmedi ancak eksi 5 dereceye varan soğuk ile oluşan kırçılların erimesiyle birlikte baharın müjdeleyicisi olan kardelenler, 1 ay önce çiçek açtı.

Çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Spil Dağı Milli Parkı’nda açan kardelenleri koparmanın geçen yıl 244 bin 315 lira olan idari ceza tutarının ise belirlenen yeniden değerleme oranına göre yüzde 58.46 oranında yapılan artışla 387 bin 142 liraya yükseltildi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.