Yaşam

Saç boyası kullanmadan beyaz saçları yok edin

Beyaz saçlarınızdan şikayetçiyseniz ve saç boyası kullanmadan doğal rengine döndürmek istiyorsanız bunun için uygulayabileceğiniz çok basit yöntemler var. Beyazlayan saç tellerini kendi rengine kolayca çeviren bu yöntemler saç sağlığını da olumsuz etkilemiyor. Boya gibi kimyasal işlemlere gerek kalmadan saçlarınızı eski haline geri döndürüyor. Beyaz saçlar yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak kabul etse de saçlarınızın beyazlamasını bu yöntemler ile durdurabilirsiniz.

Beyaz saçlar her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle beyazlayan saçlar yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak kabul edilir. Ancak çok genç yaşlarda da beyaz saç telleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Beyaz saçlar öncelikle birkaç tel olarak ortaya çıkar. Yaşlandıkça, saç hücreleri daha az melanin üretir.

Melanin pigmenti yeterince üretilmediğinde saçlar rengini kaybeder. Saça doğal rengini veren pigmentin adı melanin‘dir.

Bu pigmentin oluşumu daha doğmadan önce başlar. Yaş ilerledikçe vücutta melanin üretimi azalır.

Melanin kapasitesi azaldıkça bu durum saçta beyazlamaya sebep olur. Saçların beyazlamasını tetikleyen bazı etkenler de vardır.

Genetik bozukluklar, kronik stres gibi durumların tetiklediği hormon üretimleri, melanin üretimindeki dengesizlikler, kimyasal maddelere maruz kalma, mevsimsel şartlar, vücutta eksik olan vitaminler saçların erken beyazlamasına yol açabilir.

Beyazlayan saçları genellikle kuaföre gidip boyatmayı tercih edersiniz. Ancak saçları boyatmak saç sağlığının bir süre sonra bozulmasına yol açabilir.

Saç boyaları aşırı derece kimyasal içerir ve saç boyasının içerisindeki kimyasal maddeler saçlara zarar verir. Zamanla saçlarınızda kuruluk, dökülme, kaşıntı gibi pek çok sorun ortaya çıkabilir.

Saçların beyazlaması doğal bir süreç olarak kabul edildiği için yaşlanmaya bağlı olarak oluşan beyazları önlemek mümkün değildir.

Ancak genç yaşlarda beyazlayan saçları durdurmak için mutlaka bu vitaminleri içeren besinler tüketmelisiniz ya da takviye olarak almalısınız.

Saçları doğal yollarla kendi rengine çeviren bazı yöntemler de var. Bu yöntemler saça zarar vermeden doğal saç renginize kavuşmanıza yardımcı olur.

Şu anda saçın erken beyazlamasının bilinen bir tedavisi olmasa da, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviler daha fazla beyazlamayı yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. İşte beyaz saçları doğal rengine çeviren en kolay yöntemlerden bazıları…

PAPATYA

Papatya çayı saçları doğal rengine çevirmenin en kolay yoludur. Papatya suyunu ya çayını saçlarınıza sürdüğünüzde ayrıca saçlarınızın güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Güçlü bir papatya çayı demleyin ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Papatya saçınıza açık sarı bir renk verebilir.

CEVİZ 

Ceviz suyu beyaz saçları doğal rengine çevirebilir. Kara cevizlerin kabuklarını kırın ve suda kaynatın. Soğumaya bırakın ve saçınıza uygulayın. Bir saat bekletin ve suyla durulayın. Siyah ceviz saçınıza koyu kahverengi bir renk verebilir.

HAVUÇ

Havuç güçlü A vitamini kaynaklarından biridir. A vitamini saçları güçlendirir. Dökülmeyi durdurur. Saçların canlı ve parlak olmasına yardımcı olur.

Birkaç havucu kaynatın ve suyunu soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Havuç suyu saçınıza kırmızımsı-turuncu bir renk verebilir.

RAVENT 

Ana vatanı Uzak Doğu olan ravent bitkisi, tüm dünyada tanınan ve tercih edilen bir bitkidir. Ülkemizde ise bu bitkinin sadece ışgın türü Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde şifalı etkilere sahip olan ravent, saçlar için çok faydalıdır.

Ravent köklerini suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Su ile durulayın. Ravent saçınıza kırmızımsı kahverengi bir renk verebilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.