Haber

NATO’nun 90.000 Askerle Son Yıllardaki En Büyük Askeri Tatbikatı Başlıyor

NATO askeri ittifakı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı karşısında savunmasını test etmek için tasarlanan ve aylarca sürecek olan Steadfast Defender 24 tatbikatına yaklaşık 90.000 askerin katılacağını söyledi.

NATO Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikatına, bir ABD savaş gemisinin Atlantik üzerinden Avrupa’daki ittifak topraklarına geçmek üzere ABD’den ayrılmasıyla başladı.

NATO ittifakı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı karşısında savunmasını test etmek için tasarlanan ve aylarca sürecek olan Steadfast Defender 24 tatbikatına yaklaşık 90.000 askerin katılacağını söyledi.

NATO’nun Avrupa Yüksek Müttefik Komutanı General Christopher Cavoli, “İttifak, Kuzey Amerika’dan gelen kuvvetlerin Atlantik ötesi hareketi yoluyla Avrupa-Atlantik bölgesini güçlendirme yeteneğini gösterecek” dedi.

Steadfast Defender 2024, birliğimizin, gücümüzün ve birbirimizi, değerlerimizi ve kurallara dayalı uluslararası düzeni koruma kararlılığımızın açık bir göstergesi olacak.

Tatbikat, 31 ülkeden oluşan ittifakın Rusya gibi bir rakibin saldırısına vereceği tepkiyi simüle etmek için tasarlandı.

Bir dizi küçük bireysel tatbikattan oluşacak ve Kuzey Amerika’dan NATO’nun Rusya sınırına yakın doğu kanadına kadar uzanacak.

Etkinliğe yaklaşık 50 donanma gemisi, 80 uçak ve 1.100’ün üzerinde savaş aracı katılacak.

Soğuk Savaş sırasındaki 1988 Reforger tatbikatından bu yana yapılan en büyük tatbikat, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasından bu yana NATO’nun savunmasını elden geçirdiği bir dönemde gerçekleşiyor.

İttifak, kendisini bir Rus saldırısından korumak için doğu kanadına binlerce asker gönderdi ve Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en kapsamlı planlarını hazırladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.