Haber

Avrupa’dan deprem bölgesine gelen ekipler arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ekipler, enkaz altından yaralı kurtarmaya devam ediyor.

Yunanistan İtfaiye Birliği’nden dün yapılan açıklamada, Yunan ekiplerin 50 yaşlarında bir erkek ve 7 yaşında bir kız çocuğunun ardından 9 yaşında bir başka kız çocuğunu daha kurtardığı belirtildi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT bu sabah erken saatlerde Yunan arama kurtarma ekibinin 15 yaşındaki bir genci Hatay’da enkaz altından kurtarmayı başardığını aktardı.

Böylece Yunan ekiplerinin enkaz altından kurtardığı kişi sayısı 4’e yükseldi.

Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip pazartesi Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi uçakla Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanı’ndan Türkiye’ye ulaşmıştı.

Hollanda

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla Hollanda’dan Hatay’a giden kurtarma ekibi de enkazdan şimdiye kadar 6 kişiyi kurtardı.

Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi, sosyal medyadan, katıldıkları çalışmalarda 6 kişinin enkazdan çıkarıldığını duyurarak, “Aramaya devam edeceğiz!” paylaşımında bulundu.

Macaristan

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye’de bulunan Macar arama kurtarma ekiplerinin biri çocuk 3 kişiyi enkaz altından kurtardığını açıkladı.

Ülkesinin bu zor zamanda Türkiye’ye ve Türk halkına önemli yardımlarda bulunduğunu belirten Szijjarto, bugün ulaşacak ekiplerle birlikte deprem bölgesinde görev yapan Macar arama kurtarma görevlisi sayısının 116’ya yükseleceğini bildirdi.

Polonya

Polonya İtfaiyesi Şefi Andrzej Bartkowiak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kurtarma ekiplerinin çalışmalarına Adıyaman’ın Besni ilçesinde devam ettiğini bildirdi.

Şimdiye kadar 3 kişinin kurtarıldığını kaydeden Bartkowiak, “Enkazın altında birkaç kişi daha bulundu, kurtarma ekipleri onlara ulaşmaya çalışıyor” ifadesini kullandı.

Polonya, Türkiye’ye depremler nedeniyle destek için dün 76 uzman itfaiyeci ve 8 arama kurtarma köpeği gönderme kararı almıştı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonyalı madencilerin de Türkiye’ye gideceğini duyurmuştu.

İsviçre

İsviçre İnsani Yardım Biriminin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, İsviçre Kurtarma Zinciri’nin Hatay’da enkaz altındaki bir kadını kurtardığı bilgisi yer aldı.

Paylaşımda, “Bu hızla devam ediyoruz” ifadesine yer verildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığının koordinasyonunda 80 kadar arama-kurtarma ekibi, dün akşam saatlerinde Türkiye’ye hareket etmişti.

Romanya

Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Rumen arama kurtarma ekibi RO-USAR, enkaz altından iki kişiyi kurtardı fakat bu ailenin altı aylık bebeklerinin cansız bedenine ulaşıldı.

Avrupa’dan Türkiye’ye sevk edilen yardım görevlisi sayısı 1500’e yaklaştı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, depremler nedeniyle AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında sevk edilen ekiplerle ilgili bilgiyi güncelledi.

Buna göre şu ana kadar 29 arama kurtarma ekibi ve 5 tıbbi ekip göndermek için harekete geçti. Bu ekiplerin toplam 1485 kişi ve 100 arama kurtarma köpeğinden oluştuğu bildirildi.

Ekiplerin bir kısmının Türkiye’ye vardığı ve deprem bölgesinde çalışmalara başladığı hatırlatıldı.

Ayrıca, AB’nin arama kurtarma ve tıbbi ekipler dışında çadır, battaniye, ısıtıcı gibi malzemeler de göndereceği belirtildi. Bu malzemeleri göndermek üzere Almanya, Litvanya ve Slovenya’nın çalışma yaptığı ifade edildi.

Öte yandan Bosna Hersek, Polonya, Fransa ve Yunanistan’dan Türkiye’ye, depremler nedeniyle yeni arama kurtarma ekipleri gönderiliyor.

Bosna Hersek Federasyonu’nun 17 kişilik ekibiyle başkent Saraybosna’daki Novi Grad Belediyesine ait arama kurtarma ekibinden 20 kişi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla Saraybosna Uluslararası Havalimanı’ndan Türkiye’ye hareket etti.

Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic, söz konusu 20 kişilik ekibin daha önce Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) düzenlediği arama kurtarma eğitim programlarına katıldığını ifade ederek “Bu zor durumda Türkiye’deki dostlarımıza yardımcı ve faydalı olmak istiyoruz” dedi.

Ekipleri Türkiye’ye uğurlayan TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Erdinç Işık da Novi Grad Belediyesinden 20 kişilik ekibin Adana’ya oradan da Antakya’ya geçeceğini kaydetti.

Avrupa’dan Türkiye’ye kurtarma ekibi sevk eden ülke sayısı 23’e yükseldi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun kriz yönetimi, sivil koruma ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında Avrupa’dan Türkiye’ye depremler nedeniyle ekip gönderen ülke sayısının 23’e çıktığını duyurdu.

Lenarcic, AB Komisyonu üyelerinin haftalık toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’dan Türkiye’ye sevk edilen ekipler hakkında bilgi verdi.

Yardımlara ilişkin bilginin çok hızlı değiştiğini, bunun da Türkiye ile dayanışmanın göstergesi olduğunu vurgulayan Lenarcic, sabah itibarıyla 20 AB ülkesi ve AB Sivil Koruma Mekanizması katılımcısı 3 Avrupa ülkesinin toplam 36 arama kurtarma ekibi ve tıbbi ekip sevk etmek üzere harekete geçtiğini söyledi.

Lenarcic, bu ekiplerin 1500 görevli ve 100 arama kurtarma köpeğinden oluştuğunu ayrıca Avrupa’dan giden ekiplerin ve yardımların AFAD ile koordinasyonunu sağlayacak bir AB Sivil Koruma ekibini de sevk ettiklerini açıkladı.

Depremden etkilenen kişilerin barınmasını sağlamak amacıyla battaniye, çadır ve ısıtıcı gibi malzemelerin gönderilmesi amacıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Lenarcic, bunların da kısa sürede gönderileceğini aktardı.

Kosova’da Türkiye için ulusal yas ilan edildi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin bir günlük ulusal yas kararı ile Kosova’daki tüm kurumlar ile uluslararası temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi.

Diğer taraftan, Türkiye ile dayanışmanın bir göstergesi olarak Kosova Başbakanlık binası da Türk bayrağının kırmızı beyaz renkleriyle ışıklandırılacak.

Avrupa’dan Türkiye’ye kurtarma ekibi sevk eden ülke sayısı 23’e yükseldi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.