Haber

Dünya Türkiye için seferber oldu: Depremzedeler için yardımlar gelmeye devam ediyor

Kahramaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen şiddetli depremin ardından dünyadan Türkiye’ye yardımlar gelmeye devam ediyor.

Kanada, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarında kullanılmak üzere 10 milyon dolar yardımda bulunma kararı aldı.

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Harjit Sajjan, parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 10 milyon dolarlık miktarın Kanada’nın ‘ilk tepkisini’ temsil ettiğini söyledi.

Bakan Sajjan, federal hükümetin daha fazla yardım için bir ihtiyaç değerlendirmesi yaptığını ve ayrıca kurtarma operasyonlarına yardımcı olması için ülkenin afet yardımı müdahale ekibini görevlendirmeyi düşündüğünü ifade etti.Depremzedelerin ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştıklarını söyleyen Sajjan, “Bunun için deprem bölgelerinde çalışan BM ekiplerinden bilgi alıyoruz” diye konuştu.

Sajjan, kendilerine ulaşan ilk bilgiler sonrası 10 milyon dolarlık ilk yardım kararını aldıklarını, ilerleyen günlerde yeni kararlar almalarının bölgeden gelecek bilgilere dayalı olacağını kaydetti.

İran, insani yardım malzemeleri gönderdi

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, çadır ve gıda paketi gibi malzemelerin bulunduğu kargo uçağı Türkiye’ye gönderildi.

Depremden etkilenen bölgelere destek için yola çıkan kargo uçağının Gaziantep Havalimanı’na inmesinin planlandığı kaydedildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletmişti. Reisi, gerekli her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Tunus, insani yardım ve arama kurtarma ekibi gönderdi

Tunus İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin, 14 tonluk acil yardım malzemesi gönderdiklerini belirterek, Türkiye’de görev yapacak ekipte 41 arama ve kurtarma personeli ile özel eğitimli 4 köpeğin yer aldığını söyledi.

Tayvan’dan 44 kişilik arama kurtarma ekibi Adıyaman’da

Kurtarma faaliyetlerinde gerekli araç gereç ve arama köpekleriyle Tayvan’dan Türkiye’ye gelen 44 kişilik ekip, Adıyaman’da çalışmalara başladı.

Ekipler, arama köpeklerinin de yardımıyla farklı noktalarda enkaz altındaki insanlara ulaşmaya çalışıyor.

Tayvanlı ekibin arama kurtarma çalışmaları sonlandırılana kadar Türkiye’de kalacakları öğrenildi.

Azerbaycanlı ekipler Kahramanmaraş’ta 3’ü çocuk 16 kişiyi enkaz altından kurtardı

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bakanlığa bağlı ekiplerin Kahramanmaraş’taki enkazlarda arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, ekiplerin enkaz altında kalan 3’ü çocuk 16 kişiyi kurtardığı, 29 kişinin ise cansız bedenine ulaştığı bildirildi.

Deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarında 400’den fazla Azerbaycanlı personel görev alıyor.

Öte yandan Olağanüstü Haller Bakanlığı, Bakanlığa bağlı 227 personelin Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’ndan Adana’ya hareket ettiğini duyurdu.

Azerbaycan, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye 420 personel göndermişti.

Venezüella, Türkiye ve Suriye’ye 50 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi

Venezüella, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Türkiye ve Suriye’ye 50 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.

Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Maiquetia Uluslararası Havalimanı’nda, arama kurtarma ekibiyle yaptığı açıklamada, Venezuela halkının Türkiye’yle dayanışma halinde olduğunu belirtti.

Gil, ilaç ve gıda paketleriyle beraber arama kurtarma ekibini iki ülkeye uğurlayacaklarını dile getirerek, “Devlet Başkanımız Nicolas Maduro liderliğinde Venezüella hükümeti ve halkının, her iki kardeş ülkede yaşanan yıkıcı deprem nedeniyle son derece üzüntülü olduğunu bir kez daha paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Rus yardım ekipleri deprem bölgesinde

Yardım faaliyetleri çerçevesinde Kahramanmaraş’ın İsmet Karaokur Bulvarı Palmiye Sitesi’nde bulunan 3 tane 9 katlı binanın enkazında Rus arama-kurtarma ekipleri, çalışmalara aralıksız devam ediyor.

Avustralya, Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına destek verecek

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkesinin Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla uzman ekip göndereceğini duyurdu.

Avustralya basınında yer alan habere göre Albanese, Meclisi bilgilendirme toplantısında Türkiye’ye gönderilecek ekibin bir an önce hareket etmesi için hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Albanese, arama kurtarma ekibinin sevk edilmesi için Avustralya Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı, Yeni Güney Galler Eyalet İtfaiyesi, Dışişleri ile Savunma bakanlıklarının koordineli şekilde çalıştıklarını belirtti.

Ekibin hafta sonuna kadar sahada olmalarını hedeflediklerini aktaran Albanese, “Ekipte yer alacak personele ve ailelerine teşekkür etmek istiyorum. Her zamanki gibi yardım ve destek ihtiyacı olan her yere gitmeye hazırlar. Avustralya halkı adına kendilerine hayırlı yolculuklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Albanese, Avustralya hükümetinin, gıda, barınak ve acil ihtiyaçları kapsayacak insani yardımlar için 10 milyon Avustralya doları (yaklaşık 132 milyon lira) tahsis edeceği bilgisini paylaşarak, “Biliyorum birçok Avustralyalı yardımda bulunmak istiyor. Yardım için en etkili yol, sivil toplam kuruluşları vasıtasıyla yapılacak bağışlardır” dedi.

Kazakistan, 1 milyon dolarlık acil yardım desteği sağlayacak

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, Türkiye’ye 1 milyon dolarlık acil yardım tahsis edilmesi konusunda hükümete talimat verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Ayrıca Kazakistan’ın yetkili organları, Türk tarafı ile birlikte, doğal afet sonuçlarını ortadan kaldırmak için ek yardım sağlama konusunu değerlendiriyor” ifadeleri kullanıldı.

Rus metalürji şirketinden depremzedelere yardım

Rus metalürji şirketi MMK, başta Hatay olmak üzere deprem bölgelerindeki vatandaşlara yardım sağlıyor.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre 10 bin kişiye sıcak yemek, 1000 kişiye konaklama sağlandı. MMK’ya ait fabrikadaki tıbbi oda vatandaşların tedavisi için kullanılıyor.

Bununla beraber Rusya’ya ait Be-200 tipi uçak, depremin ardından yangınları söndürmek için Türkiye’ye geldi.

Güney Kıbrıs: Türkiye teklifimizi reddetti

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Kornelios S. Korneliou, Kahramanmaraş’ta pazartesi meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’ye arama-kurtarma ekipleri yollamayı teklif ettiklerini, ancak Ankara’nın bunu reddettiğini ifade etti.

Yunanistan basınının aktardığına göre, salı günü Sigma Mesimeri and Kati Show’a konuk olan Korneliou, Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması aktive edilir edilmez GKRY’nin göreve katkı yapmak istediğini bildirdiğini ifade etti.

Korneliou, Türkiye’den, “Teşekkürler, ama hayır” yanıtını aldıklarını belirtti. Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’nın önde gelen isimlerinden olan Korneliou, “Ortada bir tanınmamazlık sorunu var ve görünüşe göre doğal afetler ile insani trajedilerde de siyasi duruş öne çıkıyor” dedi.

Teklifimiz kabul edildi

Bununla beraber ilerleyen saatlerde açıklama yapan Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dimitris Dimitriou, Ankara’nın ilgili teklifi kabul ettiği bilgisini verdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Dimitriou, “Avrupa Sivil Koruma Mekanizması, yakın zaman önce Kıbrıs’ın kurtarma ekibi gönderme teklifinin Türkiye tarafından kabul edildiğini Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bildirmiştir” ifadelerini kullandı.

Taliban’dan Türkiye ve Suriye’ye para yardımı

Afganistan’daki Taliban yönetimi bölgede yaşanan korkunç deprem felaketi sonrasında Türkiye ve Suriye’ye 165 bin dolar para yardımı gönderileceğini duyurdu.

Taliban’ın Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Afganistan İslam Emirliği, 111 bin dolarlık yardım paketi ve Türkiye ve Suriye’ye insani ve İslami kardeşlik sebebiyle 55 bin dolar gönderecektir” denildi.

Hırvatistan ekibi arama kurtarma çalışması için Bolu’dan Adana’ya hareket etti

Arama kurtarma çalışması için kara yoluyla Türkiye’ye gelen Hırvatistan Sivil Savunmaya bağlı 3 kamyon, 1 kamyonet, 5 minibüs ve 3 hafif ticari olmak üzere 12 araç ve 40 kişilik ekip, gece Bolu’da mola verdi.

Karaçayır Mahallesi’ndeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinde konaklayan ekiptekiler, sabah saatlerinde araçlarına yakıt aldıktan sonra polis ekipleri eskortluğunda hareket etti.

Hırvat arama kurtarma ekibi, görevlendirildikleri Adana’da çalışmalara katılacak.

Moğolistan arama kurtarma ekibi ve sağlık personeli gönderdi

Moğolistan Ulusal Haber Ajansı’na göre, sabah saatlerinde 35 kişilik arama kurtarma ekibi ve sağlık personelinin yanı sıra 1500 battaniye, 10 ton konserve et, 2 ton mum ve diğer yardımları taşıyan uçak Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Moğolistan Başbakan Yardımcısı Amarsaikhan Sainbuyan, Türkiye’ye yola çıkmadan önce arama kurtarma ekibiyle görüştü.

Katar’da kupa maçlarının bilet geliri, depremzedelere bağışlanacak

Katar Yıldızlar Ligi’nin sosyal medya hesabında yer alan açıklamada, Katar Kupası’nda yarın yapılacak yarı final karşılaşmalarının bilet gelirinin, depremzedelere yardım amacıyla Türkiye ve Suriye’ye gönderileceği belirtildi.

Açıklamada, taraftarlara bilet alarak bu girişime katkı sağlamaları çağrısında bulunuldu.

Belarus’tan kurtarma ekipleri Türkiye’ye gönderildi

Belarus, 64 kişilik uzman kurtarma birimini Türkiye’ye gönderdi. Belarus Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’deki deprem bölgelerinde görev alması için oluşturulan ekibin İL-76 tipi Belarus ordusuna ait bir nakliye uçağıyla Türkiye’ye gönderildiği aktarıldı.

Bakanlık açıklamasında, “Özel ekip Belarus Savunma Bakanlığı’na ait İL-76 nakliye uçağıyla Machulishchi havaalanından Türkiye’ye gönderildi” denildi.

ABD’li STK, Türkiye’deki depremzedeler için 10 milyon dolarlık yardım topladı

ABD’nin Florida eyaletindeki Küresel Güçlendirme Misyonu (GEM) adlı sivil toplum kuruluşu (STK), Türkiye’deki depremzedeler için 10 milyon dolarlık yardım topladı.

Miami merkezli sivil toplum kuruluşu GEM’in Türkiye’deki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyasında, tıbbi gereçler, gıda maddeleri ve giyecek benzeri malzemeler toplandı.

Yaklaşık 10 milyon dolarlık yardım paketleri, Türk Hava Yolları (THY) aracılığıyla yola çıkarıldı.

Belçika, Türkiye’ye sahra hastanesi kuracak

Belçika, Türkiye’ye uzman acil sağlık müdahale ekibi göndereceğini belirterek, depremzedelere ve halka hizmet vermek üzere bir de sahra hastanesi kuracağını duyurdu.

Belçika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama, “Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği ile yürütülen yakın çalışma ile acil ihtiyaçlar kapsamında Türkiye’nin deprem bölgesinde ihtiyacı olan yardımları tespit ettik” denildi. Açıklamada, “Sahra hastanemiz Türkiye’ye günde yüzden fazla hasta kabul etme ve 20 hastayı gece ağırlayabilme imkanı sunacak. Ekibimiz Belçikalı uzman doktorlar, cerrahlar ve acil hasta bakıcıları gibi sağlık alanında tecrübeli personelden oluşacak. Ekibimiz ayrıca yerinde ameliyat yapmaya haiz olacak. Bunun yanında ana-çocuk sağlığı hizmeti de verilecektir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’ye gönderilecek sağlık ekibinin 70 ila 80 kişiden oluşacağı ve büyük yük altındaki Türk hastane ve sağlık personeline bir nebze destek olacağı belirtildi. Sahra hastanesinin kurulması için yarın uzman bir keşif ekibinin bölgeye giderek uygun yeri tespit edeceği, ardından en geç gelecek hafta perşembe gününe kadar hastanenin kurulumunun tamamlanacağı aktarıldı. Yaklaşık 30 konteynerden oluştuğu belirtilen hastanenin Belçika’ya yaklaşık 8 milyon euro’luk bir maliyeti olacağı ifade edildi.

İsrail Türkiye’deki deprem bölgesinde sahra hastanesi kuruyor

İsrail, deprem bölgesinde sahra hastanesi kurmak üzere Türkiye’ye 230 kişilik yeni ekip gönderdi.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, arama kurtarma personelinin yanı sıra doktor, hemşire ve diğer sağlık görevlilerinden oluşan 230 kişilik ekip Türkiye’ye ulaştı.

İsrailli ekip, deprem bölgesinde ekipmanlarıyla bir sahra hastanesi kuracak. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nden diplomatik bir kaynak da Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İsrail’den Türkiye’ye ulaşan yardım ekiplerindeki toplam personelin 450’yi geçtiğini aktardı.

Güney Kore afet yardım ekibi, deprem bölgesine ulaştı

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı2ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Kore afet yardım ekibinin, Türkiye’deki deprem sonrası çalışmalara katılmak üzere dün Gaziantep Havalimanı’na iniş yaptığı bildirildi.

Ekibin başta Hatay bölgesi olmak üzere arama kurtarma faaliyetleri yürütmeyi planladığına işaret edilen açıklamada, ekibin ayrıntılı çalışma faaliyet alanlarının ise bölgeye diğer ülkelerden gönderilen acil yardım ekipleri ve Birleşmiş Milletler ile istişare edilerek belirleneceği belirtildi.

Açıklamada, “Kore Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye acil yardım ekibi ve insani yardım göndermesi, büyük bir depremle mücadele eden Türkiye halkının hayatlarını hızla dengelemesine ve hasardan biraz da olsa kurtulmasına yardımcı olmasını umuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çin’in arama kurtarma ekibi Türkiye’ye ulaştı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından afet çalışmalarına destek olmak üzere oluşturulan 82 kişilik ekibin bugün sabah saatlerinde Adana’ya ulaştığını belirtti.

Sözcü Mao, arama, kurtarma, haberleşme ve tıbbi tedavide kullanılmak üzere 20 tondan fazla ekipman ve malzemeyi beraberinde götüren ekibin, en kısa zamanda uluslararası kurtarma faaliyetlerine katılacağını ifade etti.

Çinli sivil kuruluşlardan da çok sayıda kurtarma ekibinin yola çıkmaya hazırlandığını kaydeden Mao, “Türk tarafının talebi doğrultusunda elimizden gelen destek ve yardımı sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs sivil savunma ekipleri, Hatay’da bir kişiyi enkazdan çıkardı

Kuzey Kıbrıs Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı (SSTB) ekipleri, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde 1 kişiyi enkazdan çıkardı. SSTB’den yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs’tan Kahramanmaraş merkezli deprem bölgesine giden ekiplerin, Adıyaman ve Gaziantep’in ardından Hatay’da da arama kurtarma çalışmalarına başladığı kaydedildi.

İspanya’dan 1.5 milyon euro destek

İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği, yaptığı açıklamada “Türkiye ve Suriye için başlatılan çağrıya yanıt vermek için derhal 1.5 milyon euro’yu harekete geçirecek. Bu destek, birkaç saat içinde START ekibinin konuşlanmasına ilaveten verilecektir” dedi.

İsviçre’den gelen yardım gönüllüsü Hatay’da 3 yaşındaki depremzede çocuğu sakinleştirdi

İsviçre merkezli For Children Smile adlı yardım derneğinden 6 kişi, hava yoluyla Adana’ya ulaştıktan sonra kara yoluyla Hatay’a geçti.

Dernek üyelerinden Bosna Hersek asıllı İsviçre vatandaşı Adnan Ali (34), Antakya ilçesi Güzelburç Mahallesi’ndeki 600 Konut Yapı Kooperatifinin enkazında arama çalışmalarına katıldı.

Ali, bu sırada iki gün önce annesiyle enkazdan çıkarılan 3 yaşındaki Aslı’nın, annesinin kucağında devamlı ağladığını gördü. Babası ve kardeşi enkaz altında olan çocuğu annesinden alan Ali, onu kucağında bir süre sallayarak sakinleştirip uyutarak annesine verdi.

Kazakistan’ın 60 kişilik ikinci arama kurtarma ekibi Türkiye’ye hareket etti

Kazakistan Olağanüstü Haller Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde arama kurtarma faaliyetlerinde yer almak için 60 kişilik ekibi ve malzemeleri taşıyan uçak Astana’dan Gaziantep’e doğru havalandı.

Gönderilen ikinci arama kurtarma ekibinde, uluslararası düzeyde deneyime sahip kurtarma personelleri, sağlık çalışanları ve özel eğitimli köpekler yer alıyor.

Aynı zamanda ekip, 150’ye yakın acil kurtarma ekipmanı ve 160’tan fazla tıbbi malzeme götürüyor.

Söz konusu arama kurtarma ekibi, Gaziantep’te çalışmalar yapan ilk ekibe dahil olacak.

Kazakistan’ın gönderdiği 41 kişilik ilk arama kurtarma ekibi, dün, Gaziantep’te arama kurtarma çalışmalarına başlamıştı.

Arnavutluk ekibi Malatya’daki arama kurtarma çalışmalarına katıldı

Malatya’da Tevfik Temelli Caddesi’nde deprem sonrası yıkılan bir rezidansta çalışmalarını yürüten ekiplere, Arnavutluk Savunma Bakanlığına bağlı 20 arama ve kurtarma personeli de eşlik etti.

Deprem bölgesinde görev yapan Arnavut arama ve kurtarma uzmanı sayısının 63’e ulaştığı öğrenildi.

Papa Francis’ten Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için dayanışma çağrısı

Vatikan’da çarşamba günleri yaptığı genel kabul oturumunda Papa, Türkiye’de yaşanan ve Suriye dahil geniş alanda etkili olan deprem felaketine değindi.

Papa Francis, “Şu anda düşüncelerim, binlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan deprem felaketinden ciddi şekilde etkilenen Türkiye ve Suriye halklarıyla beraber. Onlar için güçlü duygularla dua ediyorum. Bu yıkıcı felaketten muzdarip olan herkese ve bu halklara yakınlığımı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Herkesi bu felaket karşısında deprem bölgeleriyle dayanışma göstermeye davet eden Papa, “Bu kardeşlerimizin, bu trajedi karşısında ilerleyebilmeleri için birlikte dua edelim” dedi.

Papa ayrıca olumsuz hava koşulları ile yollardaki ciddi hasarlar gibi güçlüklerle karşılaşan ve bu zor koşullarda hayat kurtarmaya çalışan yardım görevlilerine teşekkür ederken onlar için de dua edilmesini istedi.

Ermenistan, Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderdi

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’e göre, Başbakan Nikol Paşinyan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la dün yaptığı telefon görüşmesinin ardından Erivan yönetimi, Türkiye’ye arama kurtarma çalışmalarına katılacak ekip sevk etti.

Dün akşam saatlerinde hareket eden ekibin 57 kişiden oluştuğu belirtildi.

Libya Türkiye’ye insani yardım malzemesi gönderiyor

Libya’nın Ankara Büyükelçisi Mustafa el-Kuleyb, depremin yaralarının sarılmasında katkıda bulunabilmek amacıyla Türkiye’deki ilgili kurumlarla devamlı iletişim içinde olduklarını söyledi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti tarafından Türkiye’ye gönderilen kurtarma ekibinin kendileri için belirlenen bölgede görevine başladığını kaydeden Kuleyb, “Libya hükümetinin Türkiye ile tam dayanışmasının bir ifadesi olarak ilaç, bazı tıbbi gereçler ve diğer malzemelerden oluşan bir yardım sevkiyatı bugün gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Pakistan’ın depremlerin ardından gönderdiği ikinci destek uçağı Adana’ya indi

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in talimatıyla Türkiye’ye gönderilen ikinci yardım uçağı Adana’ya iniş yaptı. Radio Pakistan’daki habere göre, Pakistan Hava Kuvvetlerine ait Lahor’dan kalkan C-130 nakliye uçağı içerisinde yaklaşık 8 bin 500 ton yardım malzemesiyle Adana’ya ulaştı.

Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait tarifeli uçakla 7 ton yardım malzemesi de İstanbul’a vardı. Pakistanlı yetkililer, 13 yardım tırının da kısa süre içinde Türkiye’ye doğru yola çıkacağını söyledi.

Öte yandan Gaziantep’ten tahliye edilen 19 Pakistan vatandaşı, Adana’ya getirildi. Tahliye edilen Pakistanlılardan 3’ü İstanbul’a, 16’sı da ülkesine götürülecek.

Pakistan’dan Al Khidmat ve Muslim Hands gibi sivil toplum kuruluşları da yardım çalışmalarında bulunmak için Türkiye’deki deprem bölgelerine ulaştı.

El Salvador’dan Türkiye’ye 100’ü aşkın arama kurtarma personeli gönderildi

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından bir ülke daha Türkiye’ye yardım için harekete geçti. Orta Amerika ülkesi El Salvador, Türkiye’ye 100’den fazla arama kurtarma personeli ile kurtarma köpeği gönderdi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yaptığı açıklamada, kurtarma operasyonlarına destek olmak ve insani yardımda bulunmak üzere 100’ü aşkın arama kurtarma, itfaiye ve sivil savunma personelinden oluşan bir grup ile eğitimli kurtarma köpeklerinin uçakla Türkiye’ye doğru yola çıktıklarını duyurdu. Her fırsatta Türkiye ile dostluğunu vurgulayan Bukele, Türkiye’ye yapılan yardıma ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabı üzerinden Türkçe olarak “Yoldayız” ifadesi ile paylaştı.

Dua etmeye devam ediyoruz

Deprem felaketinin hemen ardından sosyal medya hesabından Türkçe destek mesajı paylaşan Bukele, “Yıkıcı iki depremden zarar gören Türk halkı için dua etmeye devam ediyoruz” demişti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.