Haber

Almanya Esrarın Yasallaştırılması İçin Oy Verdi

Borchardt, Scholz’un koalisyon hükümetindeki üç partiyi “ülke için değil ideolojileri doğrultusunda politika yapmakla” suçladı.

Alman parlamentosu, muhalefet ve kampanya gruplarının şiddetli itirazlarına rağmen, esrar bulundurmanın ve kontrollü ekiminin Nisan ayından itibaren yasallaştırılması lehinde oy kullandı.

Yeni yasaya göre, düzenlenmiş kenevir yetiştirme dernekleri aracılığıyla kişisel kullanım için günde 25 grama kadar uyuşturucu elde etmek ve evde en fazla üç bitki bulundurmak mümkün olacak.

Ancak uyuşturucunun bulundurulması ve kullanılması 18 yaşın altındaki kişiler için yasak olmaya devam edecek.

Oylamadan önce Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, “şu anda içinde bulunduğumuz durumun hiçbir şekilde kabul edilebilir olmadığını” öne sürerek parlamento üyelerini tartışmalı yasayı desteklemeye çağırdı. 

Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokratlarından Lauterbach, Almanya’da karaborsadan elde edilen esrarı kullanan gençlerin sayısında keskin bir artış görüldüğünü ve uyuşturucunun bileşimi konusunda hiçbir garanti verilmediğini söyledi.

Ancak muhalefetteki CDU’dan Simone Borchardt, yeni yasanın yalnızca gençler için sağlık risklerini artıracağını söyleyerek Lauterbach’ın güvencelerinin “sözde bir bağlılıktan başka bir şey olmadığını” söyledi.

Borchardt, Scholz’un koalisyon hükümetindeki üç partiyi “ülke için değil ideolojileri doğrultusunda politika yapmakla” suçladı.

Esrar yasası aynı zamanda Scholz’un Sosyal Demokratları, Yeşiller ve liberal FDP’den oluşan koalisyon içinde de sert tartışmalara konu oldu.

Koalisyon anlaşmasında üç parti daha da ileri giderek esrarın mağazalarda satılmasına izin verme sözü vermişti.

Yeni yasa tıp dernekleri ve sağlık grupları tarafından da geniş çapta eleştirildi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.