Haber

İngiltere, Londra Belediye Başkanını İslamcıların Kontrol Ettiğini Söyleyen Milletvekilini Görevden Aldı

Muhafazakâr Partili milletvekili Simon Hart‘ın sözcüsü yaptığı açıklamada, “Dün yaptığı yorumlar nedeniyle özür dilemeyi reddetmesinin ardından, Muhafazakar Partili milletvekili Lee Anderson’ın milletvekilliği askıya alındı.” dedi.

Britanya’nın iktidardaki Muhafazakarları, Londra’nın İşçi Partisi belediye başkanı Sadiq Khan‘ın İslamcılar tarafından kontrol edildiğini söylediği için özür dilemeyi reddetmesinin ardından eski başkan yardımcılarını parlamento partisinden uzaklaştırdı.

Milletvekili Lee Anderson‘ın Cuma günü ırkçı ve İslamofobik olmakla geniş çapta kınanan çekişmeli açıklamalarının ardından Başbakan Rishi Sunak‘ın Muhafazakâr Parti’si üzerindeki baskı artıyordu.

Geçtiğimiz Ekim ayında Gazze’de savaşın patlak vermesinden bu yana artan kutuplaşmanın ortasında, İslamofobi ve Yahudi karşıtlığı olaylarının Birleşik Krallık genelinde dramatik bir şekilde arttığı bir dönemde geldi.

Sağcı GB News kanalında Anderson, 2016 yılında Londra’da ilk kez seçildiğinde Batılı bir başkentin ilk Müslüman belediye başkanı olan Khan’ın İslamcıların “kontrolünü ele geçirdiğini” iddia etti.

Britanya Müslüman Konseyi bunların “iğrenç” ve aşırılıkçı olduğunu söyledi.

Yorumları “Müslüman karşıtı” ve “ırkçı” olarak etiketleyen Khan, Cumartesi günü erken saatlerde Sunak ve üst düzey bakanlarının “sessizliğinden” şikayet ederek bunun ırkçılığa göz yummak anlamına geldiğini ileri sürmüştü.

Birkaç saat içinde Hart’ın ofisi, Anderson’un açığa alındığını duyuran bir açıklama yaptı. Milletvekili henüz karara ilişkin yorum yapmadı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.