Haber

Rusya, Alexei Navalny’nin Annesine Defin İçin Tehdit Etti

Navalny’nin sözcüsü Kira Yarmysh, X’teki bir gönderide “Bir saat önce müfettişler Alexei’nin annesini aradı ve ona düşünmesi için 3 saatlik izin verdi” diye yazdı.

Muhalefet liderinin ekibi yaptığı açıklamada, Rus yetkililerin, ailesi kapalı bir cenaze törenini kabul etmemesi halinde Alexei Navalny‘yi öldüğü Arktik hapishane görevlileri tarafından gömmekle tehdit ettiğini söyledi.

Önde gelen birçok Rus kültürel figür ve aktivist, yetkililere, cesedin geçen Cumartesi günü kuzey Sibirya’daki hapishanesine gelen annesine teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Navalny’nin sözcüsü Kira Yarmysh, eski Twitter hesabı olan X’teki bir gönderide “Bir saat önce bir müfettiş Alexei’nin annesini aradı ve ona talimat verdi” diye yazdı.

Kamuya açık bir veda olmadan gizli bir cenaze törenini kabul etmek için üç saati var, yoksa Alexei koloniye gömülecek.

Yarmysh, annesi Lyudmila Navalnaya‘nın “pazarlığı reddetti çünkü oğlunun nasıl ve nereye gömüleceğine karar verme yetkileri yok” diye ekledi.

Navalny’nin ekibi Kremlin’in muhalefet liderinin ölümünden sonra bile “korktuğunu” söyledi.

Yetkililerin, Navalny’nin Putin’e karşı hareketine destek göstergesi olacağı için halka açık bir cenaze töreni istemediğine inanıyorlar.

Putin korkuyor

Navalny’nin annesi Lyudmila, günlerce erişime izin verilmemesinin ardından Perşembe günü yaptığı açıklamada, nihayet ölen oğlunun cesedini görmesine izin verildiğini söyledi.

Ancak yetkililerin velayetini vermeye istekli olmadığını ve onu gizlice gömmek istediğini söyledi.

Şimdiye kadar 25’ten fazla film yapımcısı, sanatçı, Nobel Ödülü sahibi ve Başkan Vladimir Putin’in muhalifleri, ekibinin sosyal medyada yayınladığı videolarda cesedin aileye teslim edilmesi çağrısında bulundu. 

Bunlar arasında Nobel ödüllü editör Dmitry Muratov, protesto rock grubu Pussy Riot üyesi ve aktivist Nadezhda Tolokonnikova, yazar Victor Shenderovich ve film yönetmeni Andrey Zvyagintsev yer alıyor.

Muratov, “Kendisini hâlâ dindar olarak gören bir ülkede bunun hakkında konuşmak tuhaf. Lyudmila Ivanovna‘ya oğlunu hiçbir koşul olmadan verin” dedi.

Yetkililer, tıpkı üç yıllık hapis hayatı boyunca yaptıkları gibi, Navalny’yi ölümde bile hücre hapsinde tutmaya çalıştıklarını ekledi.

Yazar ve uzun süredir Putin eleştirmeni olan Shenderovich, “Putin hayatı boyunca uzun yıllar Navalny’den korkmuştu” dedi. 

Putin Navalny’nin ölümünden sonra korkuyor; Navalny’yi öldürdükten sonra da hâlâ ondan korkuyor” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.