Haber

Yeni Fransız Göç Yasasından, Doğum Hakkı Vatandaşlığı Çıkarıldı

Göçmenlerin aile birleşimi, doğuştan vatandaşlık ve devlet refahına erişim için koşulların sertleştirilmesi gibi önlemler, çoğunlukla prosedürle ilgili nedenlerden dolayı iptal edildi.

Fransa Anayasa Konseyi yaptığı açıklamada, tartışmalı yeni Fransız göç yasasının bazı bölümlerinin anayasaya aykırı olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Kanunların anayasaya uygunluğunu onaylayan bir organ olan mahkeme, çalkantılı parlamento süreci sırasında muhalif sağ kanat milletvekillerinin getirdiği maddelerin aslan payı da dahil olmak üzere tasarıda yer alan yaklaşık üç düzine tedbiri iptal etti.

Göçmenlerin aile birleşimi, doğuştan vatandaşlık ve devlet refahına erişim için koşulların sertleştirilmesi gibi önlemler, çoğunlukla prosedürle ilgili nedenlerden dolayı iptal edildi.

Karar, tasarıyı ikinci döneminin önemli bir planı haline getiren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a bir miktar rahatlama sağlayacak. Parlamentoda geçerli bir çoğunluğa sahip olmayan Macron, yasanın parlamentodan geçmesini savunurken, muhafazakar milletvekillerinin içeriğini sertleştirmesi nedeniyle Marine Le Pen‘in aşırı sağcı Ulusal Ralli partisinden aldığı destekten memnun oldu.

Macron yasayı diğer üç grupla birlikte Konsey’e havale etmişti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, hükümetin ilk önerilerini doğruladığını söyleyerek kararı memnuniyetle karşıladı.

Darmanin, “Hiçbir yasa tasarısı suçluların sınır dışı edilmesine yönelik bu kadar fazla önlem içermedi veya yabancıların entegrasyonuna yönelik daha sıkı şartlar getirmedi.” diye ekledi.

Aşırı sağ muhalefet lideri Jordan Bardella, mahkemenin tasarının en sert göçmenlik karşıtı önlemlerinden bazılarını iptal etmesini eleştirdi.

Bardella, X’e şunları yazdı: “Anayasa Konseyi, Fransız halkı tarafından en çok onaylanan tedbirleri kınadı. Göçmenlik yasası artık geçerliliğini yitirdi. Tek çözüm, göç konusunda referandumdur.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.