Haber

Tuncel Kurtiz’e veda

Etiler’deki evinde hayatını kaybeden usta oyuncu Tuncel Kurtiz için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ne tören düzenlendi.

Törende Tuncel Kurtiz’in sesinden okunan ‘Benim meskenim dağlardır’ şiiri sevenlerini duygulandırdı.

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz, dün Etiler’deki evinde kahvaltı yaparken düşmüş ve hayatını kaybetmişti. Tuncel Kurtiz’in ani ölümü ailesini ve dostlarını yasa boğarken, Tuncel’in yüzlerce meslektaşı bugün Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen törene akın etti.

Kurtiz’in cenazesi çiçeklerin bezendiği sahne üzerine yerleştirilirken, Kurtiz’in eşi Menend Kurtiz ise gözyaşları içerisinde taziyeleri kabul etti. Törenin başlamasıyla birlikte Tuncel Kurtiz’e ait görüntüler sahneye yansıtıldı. Daha sonra Tuncel Kurtiz’in sesinden yansıtılan ‘Benim meskenim dağlardır’ şiiri salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Şiirin bitmesiyle birlikte Tuncel Kurtiz’in sevenleri ve meslektaşları, uzun süre alkış tuttu. Törenin ardından meslektaşları Tuncel Kurtiz’in tabutunu cenaze aracına çıkarttı. Alkışlar eşliğinde uğurlanan Kurtiz’in cenazesi yarın Balıkesir’in Güre ilçesine bağlı Tahtakuşlar köyünde defnedilecek.

TUNCAY KURTİZ’E DENİZE NAZIR MEZAR YERİ HAZIRLANDI

Balıkesir’deki Alevi köyü Tahtakuşlar’ın ihtiyar heyetinden onay çıkmayınca ünlü sanatçı Tuncel Kurtiz’e Edremit’e bağlı Çamlıbel köyünde denize nazır mezar yeri hazırlandı.

Edinilen bilgiye göre, ani vefatının ardından ailesi, vasiyeti üzerine Kurtiz’in Tahtakuşlar köyüne defni için Güre Belediye Başkanı Kamil Saka’yı arayarak kendisinden yardım istedi. Tahtakuşlar Muhtarı Hasan Bozkurt ise, adetlerine aykırı olduğunu belirterek bunun mümkün olmadığını ancak yine de konuyu ihtiyar heyetine soracağını söyledi. İhtiyar heyeti ise defne karşı çıktı. Belediye Başkanı Saka, bunun üzerine Çamlıbel köyü muhtarı ile görüştü. Kurtiz için köyün girişinde denizi gören bir mezar yeri hazırlandı.

Çamlıbel köyünün muhtarı Mustafa Çambel, “Kurtiz ile sohbetlerimizde kendisi deniz gören bir yere gömülmek istediğini belirtmişti. Gelişmelerden haberim olmadı. Kamil Bey beni aradı. Hazırlığını yaptık. Biz köyümüze değer katan usta sanatçı için köyün girişinde denizi gören en iyi yeri hazırladık” dedi.

Güre Belediye Başkanı Kamil Saka ise, Çamlıbel köyü mezarlığında çok daha uygun bir yer bulunduğunu açıkladı. Saka, “Kurtiz buraya defnedilecek. Tahtakuşlar konusuna girmek istemiyorum. Yol kıyısında, denize nazır, gelip geçenin ayak seslerini duyabileceği bir yer ayarladık’ diye konuştu.

Tahtakuşlar köyünden bir vatandaş ise, “Bizim geleneklerine göre köyümüze dışarıdan Alevi olmayan hiç kimse defnedilemez ama yine kararı muhtar ya da ihtiyar heyetimiz verir. Bunun dışında geleneklerimize göre dışarıdan kız alınmaz, dışarıya da kız verilmez” dedi.
Sabah.com.tr’ye konuşan köy muhtarı Hasan Bozkurt, “Heyetimizin henüz almış olduğu bir karar yoktu, çıkan haberler tamamen asılsız, kararımızı biz yeni aldık ve o da sanatçının köyümüze defnedilebileceği yönündedir. Bundan sonrası yakınlarının vereceği karara bağlıdır.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.