Haber

Ukrayna, Rusya ile Savaş Sırasında 4 Yeni Nükleer Reaktör İnşa Etmeye Başlayacak

Enerji Bakanı Alman Galuşçenko Reuters’e verdiği demeçte, Ukrayna’nın Rusya ile savaş nedeniyle kaybedilen enerji kapasitesini telafi etmeye çalışması nedeniyle bu yaz veya sonbaharda dört yeni nükleer enerji reaktörünün inşaatına başlamayı beklediğini söyledi.

Reaktörler ve ilgili ekipmanların yer aldığı ünitelerden ikisi, Ukrayna’nın Bulgaristan’dan ithal etmek istediği Rus yapımı ekipmanlara dayanacak, diğer ikisi ise güç ekipmanı üreticisi Westinghouse’un Batı teknolojisini kullanacak.

Galushchenko, dört reaktörün tamamının Ukrayna’nın batısındaki Khmelnytskyi nükleer santralinde inşa edileceğini de sözlerine ekledi.

Galushchenko bir röportajda “Sanırım inşaata yaz-sonbahar aylarında başlayacağız” dedi. İthal edilmesi gerekecek reaktör basınçlı kaplarına atıfta bulunarak, “Kaplara ihtiyacımız var” diye ekledi. “Üçüncü ve dördüncü üniteleri de hemen yapmak istiyoruz.

Khmelnytskyi’deki 3. ve 4. reaktörlerin inşaatı 1980’lerde başladı ancak durduruldu.

Ukrayna, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandığından bu yana, her biri Zaporizhzhia, Khmelnytskyi ve Rivne nükleer santrallerinde olmak üzere üç yeni nükleer reaktör inşa etti.

Bugün Ukrayna kontrolündeki bölgede bulunan üç nükleer enerji santrali ülkenin elektrik ihtiyacının %55’inden fazlasını üretiyor ancak Kiev, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhia’nın kaybını telafi etmeye yardımcı olmak için sektörü genişletmek istiyor.

Rusya, 2022’nin başlarında Ukrayna’ya geniş çaplı bir işgal başlattıktan sonra tesisin kontrolünü ele geçirdi ve altı nükleer reaktörü şu anda atıl durumda.

Galushchenko, “3’üncü ve 4’üncü (Khmelnytkyi birimleri) ile Zaporizhia’yı telafi etmek istiyoruz ve şimdi almak istediğimiz iki reaktörle ilgili olarak Bulgar ortaklarımızla görüşmelerde bulunuyoruz” dedi.

Galushchenko, “Reaktör kaplarını bugün teslim alsaydık sanırım 2,5 yıl sürer ve üçüncü bir reaktörümüz devreye girerdi” dedi.

Meclisten yasa çıkarmamız gerekiyor ve 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı birimlerle ilgili yasa taslaklarımız var. Bunlar VVER-1000’ler, 5’inci ve 6’ncı AP tipini de inşa etmek istiyoruz. Bu paralel bir süreç.“dedi.

Aralık ayında Ukrayna’nın nükleer enerji şirketi Energoatom ve Westinghouse, Khmelnytskyi’nin 5. güç ünitesi için ekipman alımına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.