Haber

Ünlü dostları Kurtiz’i anlattı

Sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz’in 77 yaşında hayatını kaybetmesi sanat dünyasını yasa boğdu.

Sanatçı Tuncel Kurtiz’in beklenmedik ölümü sanat dünyasında adeta şok etkisi yarattı.

Tuncel Kurtiz’i tanıyan sanatçılar sanatçıyla ilgili duygularını aktardı. Sanat dünyasının koca çınarı olan Kurtiz’in ardından güçlükle konuşan bazı sanatçılar, gözyaşlarına engel olamadı.

Halil Ergün: ‘SANAT KÜTÜPHANESİYDİ’
Çok üzgünüm, şimdi öğrendim. Hayatımda çok önemli izler bırakmış bir sanatçımızdı. Ben ilk profesyonel adımımı sahnede onun yanında attım. O yıldan bu yana ilgiyle, merakla izlediğim bir sanat adamıydı. Çok önemli işler başarmış bir adamdı oyunculuk macerasında ama bunun yanında çok önemli bir entelektüeldi. Sadece bir oyuncu değildi, aynı zamanda derinliği olan bir sanat kütüphanesiydi. Bence bütün sanatçılar erken gider, erken kaybettik. Hemen haberi aldığım an bütün oyunlardaki rolleri geliyor aklıma. Onun yokluğun hissedeceğiz, hepimizin başı sağolsun. Her zaman çok üst seviyede oyunculuklar sergilemişti ama son dönemde bir bilge aktördü ve sunacağı çok şeyler vardı. Kendisine bakan bir ağabeyimizdi, çok sportmendi. Bana sanki hiç ölmeyecekmiş gibi geliyordu. Tiyatronun altın çağında çok önemli işler yapmış kadroların içinden gelen bir tarihti aslında. Daha önemli gösterileri olacaktı ama bu kadarmış yazısı…

Nurgül Yeşilçay: ‘ÇOK TATLI BİRİYDİ’
Çok şaşırdım. Çok enerjik ve sevgi dolu biriydi, çok üzüldüm. İnsan söyleyecek bir şey bulamıyor. Yaşamın Kıyısı’nda birlikte çalıştık, çok tatlı biriydi. Sağlık sorunu olup olmadığını bilmiyorum, hiç öyle görünmüyordu.

Melike Demirağ: ‘BU DÜNYADA ONU ÇOK ÖZLEYECEĞİM’
İşte hayat böyle, bir varız bir yoğuz. Benim sevgili dostum, geçmişimin güzel insanı onu son kez göremeden gittiği için üzgünüm. Artık filmleriyle yaşayacak. Ben ölümün son olmadığına ruhların sonsuza kadar yaşadığına inanırım. Ama öbür dünyada görüşmeden evvel bu dünyada onu çok özleyeceğim. Bütün Türkiye insanının başı sağolsun diyorum.

Fatoş Güney: ‘ÇOK BÜYÜK YÜREKTİ’
Çok büyük şoktayım, yeni öğrendim. Yılmaz Güney’in sevgili arkadaşıydı, benim sevgili dostumdu. Hayattaki ender dayanaklarımdan birisiydi. Çok büyük bir oyuncu, çok büyük bir yürekti.

Kenan Işık: ‘YAŞI OLMAYAN BİR SANATÇIYDI’
Türkiye’nin başı sağolsun. Çok çok çok değerli bir tiyatro sanatçısıydı, bir insandı. Bir aydın duruşu olarak, bir sanatçı duruşu olarak, siyasi duruşu olarak bunu çok hak eden bir sanatçıydı. Günümüzde bu tür sanatçılar her geçen gün azalıyor. Son temsilcilerinden biri Tuncel Kurtiz’di. Umarım genç arkadaşlar onun gittiği yollardan gidecektir. Nerelerden başladı, nasıl başladı, nasıl badireler atlattı, ülkesini nasıl terk etmek zorunda kaldı? Yıllarca yurtdışında yaşamak zorunda kaldı. Yaşı olmayan bir oyuncu, bir sanatçıydı. Onun artık olamayacağı duygusu beni biraz sarstı. Sevenlerini ailesine sabır diliyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Ferhan Şensoy: ‘BİR USTAMIZ DAHA GİTTİ’
Hepimizin baş sağolsun. Tuncel Ağabey dünya çapında bir tiyatro oyuncusu, dünya çapında bir sinema oyuncusuydu. 5 yıl birlikte çalıştık. Ben ve arkadaşlarım ondan çok şey öğrendik. Bir ustamız daha gitti.

Melek Baykal: ‘KEŞKE OLMASAYDI AMA…’
Ben az önce canlı yayından çıktım, odama geldiğimde yönetmenim ‘Tuncel Kurtiz’i tanır mıydınız?’ dedi. ‘Tabii’ dedim ama o an içime sanki bir ateş düştü. ‘Kaybetmişiz’ dedi. Çok üzgünüm ne diyeceğimi bilemiyorum. Niye diye soruyorum, keşke olmasaydı. Ama yapacak bir şey yok. Çok ani ölümler galiba geride kalanlar için çok zor oluyor. Türkiye bu acıyı yüreğinin derinliklerinden hissediyor.

Hülya Koçyiğit: ‘ONU TARİF EDECEK KELİME BULAMIYORUM’
Gerçekten erdemli bir insandı, çok kıymetli bir sanatçıydı. Onun sanatçı kişiliği üzerine çok söz etmeye gerek yok. Türk insanının gönlünde hak ettiği yeri buldu. Güçlü oyunuyla, aldığı ödüllerle hatta yurtdışındaki başarılarıyla… Uzun yıllar yurtdışında birçok tiyatroda rol aldı. O güçlü, hayat dolu dost sesi hala kulaklarımızda. Bildiğimiz kadarıyla bir hastalığı yoktu, hepimiz için şok oldu. Onu tarif edecek kelimler bulamıyorum ama aktörlüğüyle, yaşam biçimiyle gerçekten örnek olmuş bir kişidir. İlkeli, inançlı ve sağlam duruşu olan bir aktördü. İnançları uğruna yaşadı, inandığı şeyleri yaşadı. Ben başta eşine, sonra evlatlarına ve onu tüm sevenlere Allah sabır versin diyorum.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.