Haber

Ukrayna Siperlerinde Fare Kabusu

Savaş durumu ve zorlu kış koşullarının körüklediği istila, hem askerler arasında hastalık yayıyor hem de askeri operasyonlarda ciddi aksamalara neden oluyor.

Ukrayna Birinci Dünya Savaşı’ndaki siper savaşının unutulmaz koşullarını hatırlatan, fare ve farelerin kabus gibi yeniden canlanmasıyla boğuşuyor.

Savaş durumu ve zorlu kış koşullarının körüklediği istila, hem askerler arasında hastalık yayıyor hem de askeri operasyonlarda ciddi aksamalara neden oluyor.

Dinlenmeye çalışan askerlerin, giysilerinin içine giren, parmaklarını ısıran ve uykusuz gecelere neden olan fareler tarafından rahatsız edildiği rahatsız edici senaryoyu anlattı. CNN’in haberine göre, dört askerin barındığı sığınağında tahminen 1000 fare durumu tersine çevirerek askerlerin kendilerini kendi odalarında misafir gibi hissetmelerini sağladı.

Yaklaşık 1000 kilometrelik cephe hattı, farelerin üreme alanı haline geldi ve bu, şiddetli kış aylarında yiyecek ve sıcaklık arayan fareler, birlikler arasında hastalık ve salgının yayılmasına neden oldu.

Askerler, sığınaklarındaki fareleri temizlemek için zehirden duaya kadar çeşitli yöntemler kullandılar. Ancak amansız akın onları alışılmadık stratejiler keşfetmeye zorladı. Başlangıçta fareleri yakalamakta etkili gibi görünen kedilerin bile, çok büyük sayılar karşısında başarı sağlayamadığı ortaya çıktı.

Farelerin yatakların altında, sırt çantalarında, jeneratörlerde, ceket ceplerinde ve yastık kılıflarında koştururken görüntülendi.

Salgının farelerden insanlara, fare dışkısı tozunun solunması veya fare dışkısının yiyeceklerle yutulması yoluyla bulaştığı açıklandı. Semptomlar arasında ateş, döküntü, düşük tansiyon, göz kanaması, kusma, şiddetli sırt ağrısı ve idrar sorunları yer aldığı belirlendi.

Sonbaharında ekilen kışlık mahsullerin, pek çok yerde hasat edilmemesi, farelerin üremesi için ideal bir ortam sağladığı görüldü.

Fareler, askerler arasında endişe ve hastalığa neden olmanın ötesinde, askeri ve elektrikli ekipmanlara da zarar verdi.

Ukrayna’nın yine sert bir kışla karşı karşıya kalması nedeniyle fare sorununun yoğunlaşması bekleniyor. Soğuk havaların fareleri siperlere sürükleyeceği ve durumu daha da kötüleştireceği anlaşılıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.