Haber

BM Binlerce Ukraynalı Çocuğun Kaderi Konusunda Rusya’yı Sorgulayacak

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Mart 2023’te Ukraynalı çocukların hukuka aykırı bir şekilde sınır dışı edilmesine ilişkin savaş suçu suçlamasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkardı.

Moskova’dan BM 2022 işgalinden bu yana Rusya’ya zorla gönderildiğine inanılan binlerce Ukraynalı çocuğa ne olduğunu açıklaması istenecek.

Kiev, 20.000 Ukraynalı çocuğun zorla Rusya’ya “tahliye edildiğini” tahmin ediyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Mart 2023’te Ukraynalı çocukların hukuka aykırı bir şekilde Rusya’ya götürüldüğüne ilişkin savaş suçu suçlamasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkardı.

18 bağımsız uzmandan oluşan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi, düzenli inceleme kapsamında Rusya’nın sicilini incelemek üzere görevlendirildi.

Kaç çocuğun Rusya’ya veya Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerine “tahliye edildiğini” bilmek istiyorlar.

Ayrıca Moskova’nın “bu tür çocukların vatandaşlık, isim ve aile ilişkileri de dahil olmak üzere kimliklerini koruma haklarını” korumak için ne yaptığını da bilmek istiyorlar.

Şu ana kadar sadece 400 civarında çocuk ülkelerine geri gönderildi.

Rusya, Ekim ayında gönderdiği BM tarafından medyaya gösterilen yazılı yanıtında, bu tür yerleştirmelerin çocukların “isteği ve rızasıyla” ayarlandığını söyledi.

Ayrıca 2023 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 46.886 Ukraynalı çocuğun Rus vatandaşlığına geçtiği belirtildi.

ICC ayrıca Putin’in Rusya’nın başkanlık çocuk haklarından sorumlu komiseri Maria Lvova-Belova’ya yönelik benzer suçlamalarda bulundu.

ICC üyesi olmayan Rusya, Putin’e yönelik tutuklama emrinin “geçersiz” olduğu konusunda ısrar ediyor.

Uzmanlar, Moskova’nın Kuzey Kafkasya’daki çocuk yaşta evlilik, kadın sünneti, zorla evlendirme amaçlı adam kaçırma ve çok eşlilik gibi bazı “uygulamalarla” mücadele etmek için ne yaptığını bilmek istiyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.