Haber

Ukrayna, 65 Savaş Esirinin Öldüğü Rus Uçağının Düşüşünü Soruşturacak

Ukrayna’nın SBU güvenlik servisi Perşembe günü, Moskova’nın 65 Ukraynalı savaş esirini öldürdüğünü söylediği Rus askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili ceza soruşturması başlattı.

Kiev, Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın batı Belgorod bölgesinde bir askeri nakliye uçağının düşürülmesinde esir Ukraynalı askerlerin öldürülüp öldürülmediğini veya bu olaya karışıp karışmadığını söylemedi.

Ukrayna SBU basın servisi, “Ukrayna güvenlik servisi, Rus Hava Kuvvetlerine ait bir IL-76 uçağının Belgorod bölgesinde düşürülmesiyle ilgili ceza soruşturması başlattı” dedi.

Açıklamada, “SBU şu anda düşüşle ilgili tüm koşulları açıklığa kavuşturmak için bir dizi önlem alıyor” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky olayla ilgili uluslararası bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Kiev, iki ülke arasındaki sınırda bir esir değişimi yapılacağını doğruladı ancak Moskova’nın savaş esirlerinin uçakla nakledileceği konusunda kendilerine bilgi vermediğini söyledi.

Ukrayna ayrıca Rusya’nın Kiev’in uçağı düşürdüğü ve düzinelerce Ukraynalı askerin öldüğü yönündeki iddiasını da doğrulamadı veya yalanlamadı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.