Haber

Ukrayna Kayıp Rus Askerlerinin Yakınları İçin Telegram Uygulaması Üzerinden Hizmeti Başlatıyor

Kiev, ülke içinde giderek daha fazla Rus’un kayıp askerlerin akıbeti hakkında yanıt aradığı bir dönemde, bu hamlenin Moskova üzerinde 22 ay boyunca tam kapsamlı bir Ukrayna savaşı için baskı oluşturacağını umuyor.

Yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın, Ukrayna’da kayıp asker akrabaları bulunan Rusların öldürülüp öldürülmediğini veya savaş esiri olarak tutulup tutulmadıklarını kontrol etmelerine olanak sağlayacak bir çevrimiçi sohbet robotu hizmeti kurduğunu duyurdu.

Ülke içinde giderek daha fazla Rus’un kayıp askerlerin akıbeti hakkında yanıt aradığı bir dönemde, bu hamlenin Moskova üzerinde 22 ay boyunca tam kapsamlı bir Ukrayna savaşı için baskı oluşturacağını umuyor.

Adı “I want to find” (Bulmak istiyorum) anlamına gelen, hem Rusya’da hem de Ukrayna’da son derece popüler olan Telegram uygulaması üzerinde çalışacak.

Ukrayna’nın GUR askeri istihbarat teşkilatı sözcüsü Andriy Yusov, “Rus vatandaşları, Rusya Federasyonu’ndaki iktidar rejimi tarafından kendilerinden gizlenen akrabaları hakkında objektif bilgi almak için bu projeye resmi olarak başvurabilirler” dedi.

Projeyi sunan kişilerden biri, kendisini Rus vatandaşı ve Rus askerlerini bulup geri getirmeyi amaçlayan bir sivil hareketin kurucu ortağı olarak tanıtan Irina Krynina‘ydı.

Eğer uygun cevabı alırsak, örneğin akrabanızın Ukrayna’da esir tutulduğuna dair, konsültasyona kaydolabilirsiniz… ve biz de (kişinin kimliğini) doğrulamak için bir video görüşmesi düzenleyeceğiz” dedi.

Bu, Ruslara yetkililere gitme ve bu video görüşmesine dayanarak (askerin) değiştirilmesini talep etme olanağı verecek.” dedi.

Ukrayna ve Rusya savaş boyunca esir değişimi gerçekleştirdi. Bunların en büyüğü geçen hafta, çoğu asker ama aynı zamanda altısı sivil olmak üzere 230 Ukraynalı esirin 248 Rus askeri karşılığında Kiev’e geri verilmesiyle gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.