Yaşam

Soğanın çok bilinmeyen 12 müthiş faydası

Günlük hayatımızda birçok kişinin severek tükettiği soğan, genellikle faydaları bilinmeden sırf lezzeti için yeniliyor. Bazen yemekte bazen salata da bazen ise sade olarak tüketilen soğanın faydalarını duyanlar, soğanı daha da iştahlı yiyor. İşte, soğanın çok bilinmeyen 12 faydası.

1- BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİYOR

Soğan vücut direncini artırma özelliğiyle biliniyor. Farklı bir ülkeye seyahat ettiğinizdeki oradaki mikroplara karşı dirençli olmak için o ülkede yetişen soğanı tüketmelisiniz. Böylelikle hastalık kapmaz ve tatilinizi de zehir etmeden keyifle geçirirsiniz.

2- KALP DOSTU

Tam bir kalp dostu olan soğanın kanı temizleme özelliği vardır. Bu sebeple kalp damarlarının tıkanmasına neden olan engelleri ortadan kaldırır, kalp hastalıklarından kişiyi korur.

3- DOĞAL ANTİBİYOTİK 

Bileşiminde C, A ve B vitaminleri bulunan soğan; fosfor, iyot, kükürt, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri yönünden en zengin besinlerden biri. Vücut direncinizi artırır, hasta olmaktan size korur. Bu da yetmezmiş gibi özellikle sindirim siteminde , daha çok bağırsak ve mide gibi organlarda meydana gelen enfeksiyonlara birebirdir. Ağrı kesici özelliği olmasını da yanında cabası.

4- KANSER SAVAR 

Ölümle sonuçlanabilen, en tehlikeli ve en zor tedavi sürecine sahip hastalık olan kansere yakalanma riski her canlıda var. Önemli olan önlemini önceden almak. Öyleyse bol bol soğan tüketeceksiniz. Zira bilimsel araştırmalar böyle diyor. Çünkü kansere sebep olan serbest radikallerin baş düşmanı olarak soğan gösteriliyor. Özellikle kolon kanseri riskini ciddi anlamda azaltır.

5- ARI SOKMASINA İYİ GELİR

Enfeksiyonların, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan soğan suyunun tedavi edici özelliği vardır. Bu sebeple böcek ısırmaları, yaralanmalarda o bölgeye soğan suyu uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde arı sokmasında soğan bölgedeki acı ve yanma hissini hemen alacak ve size rahatlatacaktır.

6- SOĞUK ALGINLIĞININ BİRİNCİ İLACI 

Soğuk havalarda çok sık hastalanıyorsanız doktorunuz reçetenize ‘günde bolca soğan tüketmelisiniz’ yazacağı kesin. Nezle, grip, öksürük dışında astım ve bronşite de iyi gelir. Balgam söktürücü özelliği de vardır. Soğanı lapa halde göğsünüze sürüp yattığınızda sabah daha rahat uyunacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ayrıca akciğerlerdeki bronşları genişleten soğan sigara içenler için de bir akciğer temizleyicisi görevi görür.

7- 10 KM ÖTEDEN IŞILDAYAN SAÇLARIN SIRRI

Kılcal damarları genişleten soğan cildin kanlanmasını sağlar ve selülit, ciltte görülen yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı şey sağlıklı, parlak saçlar için de geçerli.

Yapmanız gereken ise basit; Ayda iki kere saçınızı soğan suyu ile yıkamanız yeterli.

8- AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN BİREBİR

Soğan ağız ve diş sağlığı için de birebir. Tavsiyemiz soğanı aynı sakız gibi üç dakika boyunca ağzınızda çiğnemeniz. Çünkü böylelikle ağız içindeki tüm zararlı bakterileri öldürmüş ve dişlerinize zarar vermelerini önlemiş olacaksınız.

9- KEMİK ERİMESİ SİZİ KORKUTMASIN 

Yaşlılık döneminde zayıflayan kemiklerin çözümü belli. Kemik erimesi, kemiklerin görevini yapamaması, en küçük düşmede kırılan kol ve bacaklar gibi sorunları gençlik döneminizde düzenli tükettiğiniz soğanla kemik erimesinin üstesinden gelebilirsiniz.

10- ŞEKER, KOLESTROL NEDİR BİLMEZSİNİZ!

Soğan, kandaki insülin seviyesini sağlıklı bir seviyede tutarak şeker hastalığının hasarlarından vücudu koruyor. Çiğ soğan tüketmek ayrıca kötü kolesterolün sağlıklı seviyede kalmasını sağlarken iyi kolesterolün seviyesini de olması gerektiği seviyede tutar.

11- ROMATİZMAYA SON! 

Özellikle kış aylarında romatizma ağrılarından şikayet ediyorsanız soğanları dilimleyip ağrıların olduğu yere streç film ile sarın. Faydasına inanamayacaksınız!

12- İDRAR SÖKTÜRÜCÜ 

Soğanı idrar ve ödem söktürücü bitkisel kür olarak da kullanabilirsiniz. Böylelikle vücuttaki toksinlerden kolayca kurtulmanızı sağlar. Bunun yanı sıra soğan böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek taşları ve kumlarını dökmenize yardımcı olur, hatta yeniden oluşmalarını önler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.