Yaşam

Dokunanlarda intihar düşüncesine sebep olan bitki!

Dokunduğunuzda sizi intihara sürükleyebilecek bir bitki olan Gympie-Gympie, “dünyanın en tehlikeli bitkisi” olarak adlandırılıyor. Peki bu bitki nasıl oluyor da dokunan insanlarda intihar düşüncesine sebep olabiliyor?

Gympie-Gympie bitkisi” genellikle Avustralya ve Endonezya’nın yağmur ormanlarında bulunuyor ve dokunduğunuzda iğnesi o kadar şiddetli bir şekilde sizi çarpıyor ki acısı “aynı anda hem elektrik çarpmasına hem de ateşe verilmeye” benzetiliyor.

Bu kulağa yeterince kötü gelmiyorsa bir etkisi daha var. Gympie-Gympie bitkisi insanda o kadar çok acıya neden oluyor ki intihar düşüncelerine yol açabiliyor.

Bu tehlikeli bitki genellikle botanik bahçelerinde tutulur ve şu anda İngiltere’nin Northumbria kentindeki Alnwick Garden‘da halktan uzakta güvenli bir şekilde kilit altında tutuluyor.

Bitkinin yol açtığı ilk olay 1866 ylında bir araştırmacının atının bu acı veren bitki tarafından sokulması ile kayıtlara geçti. Maalesef masum at sadece 2 saat sonra öldü. Ölmeden önce ise at adeta delirmiş gibi davranışlar sergiledi.

Bu bitkinin aynı zamanda bir adamın çalılıklara sürtündükten sonra kendini vurması ile sonuçlanan bir intihara neden olduğu da biliniyor..

Bitkinin kenarlarında kurbanlarının her yerine yanma hissi gönderen küçük iğneler var. Bitki sonraki 20-30 dakika boyunca felç edici bir ağrıya neden oluyor ve ağrı, acı aylarca devam ediyor.

Türünün tek örneği olan bitki, kırmızı döküntülere ve hatta “uzuvların şişmesine” neden olabileceği gibi, insanların dayanılmaz acı nedeniyle uyuyamamasına da neden olabiliyor.

Bu kabus gibi yan etkilere rağmen uzmanlar, bitkiyi yaklaşık “100 zehirli bitki’nin” bulunduğu Alnwick‘te sergilemeye karar verdiler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.