Yaşam

Sakın çöpe atmayın, cildi yeniden doğmuş gibi yapıyor

Mısır yaz aylarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alıyor. Hem kokusuyla hem de tadıyla herkes tarafından severek tüketilin mısır özellikle salatalara büyük lezzet katıyor.

Amerika’dan çıkan bu besin yavaş yavaş önce Avrupa’ya ardından da Afrika’ya yayılarak birçok kişi tarafından oldukça sevilmiştir. Özellikle Çin’de asırlardır tıbbi olarak kullanılır.

Mısır lif bakımından çok zengindir ve adeta bağırsak dostudur. Vücutta biriken ödem ve toksinleri de kolayca atmanıza yardımcı olabilir.

Mısır kadar mısır püsküllerinin de hem cilde hem de vücuda çok fazla faydası var. Mısırı haşlamadan önce genellikle püsküllerini ayırmayı tercih edersiniz. Ancak mısır püskülleri yüzyıllardır Çin’de geleneksel tıp alanında kullanılıyor.

Genellikle mısır püsküllerini ayırırsınız ve çöpe atarsınız. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra bir daha mısır püsküllerini asla çöpe atmayacaksınız. Hiç düşünmeden çöpe atılan bu mısır püskülleri cildi adeta yeniliyor. Sivilce, akne ve siyah nokta gibi sorunları ortadan kaldırıyor.

CİLT HÜCRELERİNİ YENİLER

C ve K vitamini bakımından zengin olan mısır püskülleri cildi yenileme özelliğine sahip.

Mısır püskülünü suyunu cildinize tonik olarak uyguladığınızda gözeneklerinizin tamamen arınmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca mısır hücre yenilenmesine destek olabilirsiniz. Böylece cildinizi erken yaşlanmaktan kurtarabilirsiniz.

DERİ HASTALIKLARINI TEDAVİ EDER

Mısır püskülü genellikle çay olarak tüketilir. Mısır püsküllerini demleyip içtiğinizde bağışıklığınızı güçlendirebilir ve vücudu hastalıklara karşı koruyabilirsiniz.

Mısır püskülünün içinde bol miktarda C ve K vitamini bulunur. Bol potasyum ve antioksidan kaynağıdır. Deri hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılabiliyor.

SİVİLCELERİ KURUTUR

Sivilceler en sık görülen cilt problemlerinin başında gelir. Genellikle yağlı cilt tipine sahip olanlar sivilce sorunuyla çok sık karşılaşır.

Mısır püskülü saç ve cilt problemlerine de çok iyi geliyor. Cildi arındırıyor ve sivilce, akne ve siyah noktaların oluşmasını engelliyor. Aynı zamanda, böcek sokması, sıyrık ve küçük kesikler sebebi ile oluşan kaşıntı ve ağrılara da engel olur.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER 

Mısır püskülü saç sağlığını da korur. Saçları güçlendirir. Doğal nemini korumasına yardımcı olur ve kırılmaları engeller. Saçları onarır. Dökülmeleri durdurur.

Mısır püskülünü kaynatıp suyunu buzluk kabına koyup zaman zaman cildinize masaj yapabilirsiniz. Hem çay olarak içerek hem de suyunu saçlarınıza sürerek kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.