Haber

Sağlık Çalışanları Grev Yaparken, Askerler Hastane personeli olarak çalıştı

Sri Lanka, yetmiş yılı aşkın sürenin en kötü mali krizinin ortasında bulunuyor; bu kriz, yaşam pahalılığının hızla yükselmesine neden oldu ve hükümet vergileri artırmaya ve kamu çalışanlarının sosyal haklarını sınırlamaya zorladı.

Hastaların bakımına yardımcı olmak için önemli hastanelere yüzlerce asker gönderirken, hastane görevlileri ve idari personel ödenekler nedeniyle ülke çapında grev başlattı.

Askeri sözcü Tümgeneral Rasika Kumara Reuters’e verdiği demeçte, “Hastane müdürlerinin talebi üzerine 615 asker ve 19 subay 25 hastanede görevlendirildi.

Askerlerin ambulanslardan hasta indirilmesi, hastaların taşınması ve kayıt tutulması da dahil olmak üzere tıbbi olmayan destekle yardımcı olduklarını da sözlerine ekledi.

Sri Lanka, kamu sağlık sistemi, sağlık çalışanlarının göç etmesi, kamu sağlık harcamalarının kısılması ve maliyetlerin artması nedeniyle zor durumda kaldı.

Hükümet doktorlara destek veriyor ancak kritik bakımın bir parçası olan diğer hastane personelini dışarıda bırakıyor. Bu yüzden grevdeler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.