Haber

Çin, Nüfus Azalırken, Doğum Oranlarını Artırmaya Çalışıyor

Çarşamba günü yayınlanan resmi veriler, Çin’in nüfus düşüşünün 2023’te hızlandığını ve ülke yaklaşan demografik krizle mücadele ederken altmış yılı aşkın büyümenin ardından düşüş eğilimini sürdürdüğünü gösterdi.

Bir zamanlar dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, geçtiğimiz yıl Hindistan’ın önüne geçmişti ve Pekin şimdi sübvansiyonlar ve doğurganlık yanlısı propaganda yoluyla düşen doğum oranlarını artırmaya çabalıyor.

Pekin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “2023 yılı sonunda ulusal nüfus 1.409,67 milyon oldu… 2022 sonuna göre 2,08 milyonluk bir düşüş yaşandı.” dedi.

Geçen yılki düşüş, nüfusun 1960’tan bu yana ilk kez azalması nedeniyle ülkenin 850.000 kişiyi kaybettiği, 2022 için bildirilen düşüşün iki katından fazlaydı.

NBS yaptığı açıklamada, 2022’deki 9,56 milyon doğumdan düşüşle “2023’te doğum sayısı 9,02 milyon ve doğum oranı binde 6,39 oldu” dedi.

Çin, 1980’lerde nüfus artışı korkusuyla uyguladığı katı “tek çocuk politikasına” 2016 yılında son verdi ve 2021’den itibaren çiftlerin üç çocuk sahibi olmasına izin vermeye başladı.

Ancak bu, ekonomik büyümenin itici gücü olarak uzun süredir geniş işgücüne güvenen bir ülke için demografik düşüşü tersine çevirmeyi başaramadı.

Birçoğu düşen doğum oranlarını yaşam pahalılığının yanı sıra işgücüne katılan ve yüksek öğrenim görmek isteyen kadınların sayısının artmasına bağlıyor.

Bağımsız Çinli demograf He Yafu, AFP’ye verdiği demeçte, “Çin’in nüfus düşüş eğilimini tersine çevirmek temelde imkansız” dedi.

Doğurganlık teşvik edilse bile, Çin’in doğurganlık oranının yenilenme seviyesine çıkması imkansızdır, çünkü artık genç nesil doğurganlık anlayışını temelden değiştirdi ve genel olarak daha fazla çocuk sahibi olmak istemiyor” dedi.

Çalışma çağı yaş ortalaması küçülürken ekonomik krizi ertelemek için hükümetin çocuk yetiştirme ödenekleri, “evrensel çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi ve üç yaşın altındaki çocukların anaokullarına gitme oranının artırılması da dahil olmak üzere daha fazla teşvik sunması gerektiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.