Haber

Rishi Sunak, Tartışmalı Ruanda Göçmen Yasasını Geçirmeye Çalışıyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu hafta tasarının ve yakın zamanda Ruanda’nın başkenti Kigali ile imzalanan ve Ruanda’nın “güvenli” olduğunu belirten anlaşmanın uluslararası mülteci hukukuyla “uyumlu olmadığını” yineledi.

İngiltere lideri Rishi Sunak, göçmenleri Ruanda‘ya göndermeye yönelik tartışmalı planına ilişkin artan muhalefeti bastırmak için mücadele ediyordu.

Parlamento, Sunak’ın sığınmacıların Fransa‘dan İngiltere‘ye küçük teknelerle geçişini durdurma vaadinin önemli bir parçası olan plan hakkında bir tartışma başlattı.

Rishi Sunak, siyasi geleceğini düzenli ve düzensiz göçün rekor düzeylerde azaltılmasına bağladı ve Ruanda Tasarısı da bu taahhüdün anahtarıydı.

Ancak teklif, iktidardaki Tory partisinde sağcılar ve merkezciler arasındaki bölünmeyi yeniden açarak, teklifin yasaya dönüştürülmesi için mücadele eden Sunak’ı zor durumda bıraktı.

Plan, İngiltere Yüksek Mahkemesi’nin Kasım ayında sığınmacıların Ruanda’ya sınır dışı edilmesinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğuna dair oybirliğiyle aldığı karara yanıt niteliğinde.

Tasarı onaylandığı takdirde yargıçları Ruanda’yı güvenli bir üçüncü ülke olarak görmeye zorlayacak ve Birleşik Krallık bakanlarına uluslararası ve İngiliz insan hakları mevzuatının bazı bölümlerini göz ardı etme yetkisi verilmesini öneriyor.

60’tan fazla milletvekili, uluslararası hukukun uygulanmaması ve sığınmacıların sınır dışı edilmeye karşı itiraz haklarının kısıtlanması da dahil olmak üzere tasarıyı daha da zorlaştıracak değişiklikleri kamuoyu önünde destekledi.

Görevdeyken Ruanda planını uygulamaya koyan eski başbakan Boris Johnson da artık milletvekili olmamasına ve oy kullanamamasına rağmen değişiklikleri destekledi.

Sunak, İngiltere genel seçimlerinin tarihini henüz açıklamadı ancak bu yıl yapılacağını söyledi.

Bazı kamuoyu yoklamaları İşçi Partisi’nin Muhafazakar Parti’den 20 puandan fazla önde olduğunu gösteriyor ve iktidar partisinin ezici bir yenilgiye doğru ilerlediğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.