Haber

Tayvan Devlet Başkanı maaşını Türkiye’ye bağışlayacak

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ve yardımcısı, birer aylık maaşlarını Türkiye’ye bağışlama kararı aldı.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ve Başkan Yardımcısı William Lai, birer aylık maaşlarını Türkiye’ye deprem yardımı olarak yardım olarak bağışlayacaklarını söyledi.

Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘Türkiye’nin ülkeyi yeniden inşa etmesine yardım konusunda Tayvan’ın üzerlerine düşeni yapmayı umduğu’ kaydedildi.

‘Türkiye’nin 20 yıl önce bize yaptığı iyiliğe karşılık veriyoruz’

Tayvan lideri Tsai, Türkiye’ye ulaşan ilk ekiple yaptığı video konferans görüşmesinde, Türkiye’nin, 1999’da yaşanan depremde Tayvan’a arama kurtarma ekibi gönderen ilk ülke olduğuna dikkati çekerek “20 yıl önce, (Tayvan depreminde), Türkiye bize ilk yardım elini uzatan ülke oldu. Şimdi biz bu iyiliğe karşılık veriyoruz” dedi. Kurtarma ekibindeki görevliler, Türkiye’ye 1999’da yaptığı yardım için teşekkür ederek tüm kaynakları ve imkanlarıyla yardıma hazır olduklarını vurguladı.

Tayvan daha önce de Türkiye’ye 2 milyon dolar yardım yapılacağını duyurmuş ve arama-kurtarma çalışmaları için iki ekip göndermişti.

Tayvanlı ekibin sorumlusu Huang Po Chun, Tayvan’da 1999’da yaşanan büyük depremin ardından Türkiye’den ekiplerin kendilerine yardıma geldiğini anımsatmıştı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.