Haber

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı

Rusya: Arama-kurtarma ekipleriyle iki uçağımızı Türkiye’ye göndermeye hazırız.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, İl-76 tipi iki uçağını arama-kurtarma ekipleriyle beraber Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine göndermeye hazır oldukları açıklamasını yaptı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’nın basın servisinden bir yetkili, Sputnik’e verdiği demeçte “Acil Durumlar Bakanlığı, vatandaşlarının güç bir durumda olduğu dost ülkeye (Türkiye) yardıma gitmeye her zaman için hazır” dedi.

“Arama-kurtarmacılarımız böyle acil durumlar için gerekli olan bilgi ve donanıma sahipler ve şu an deprem bölgesine uçmaya hazır durumdalar” diye ekleyen yetkili, bakanlığa bağlı ekiplerinden 100 arama-kurtarma görevlisinin, İl-76 tipi iki uçakla beraber Türkiye’ye gönderilmeye hazır olduğunu kaydetti.

Suriye’deki Rus hava üssü Hmeymim depremden etkilenmedi

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye’de meydana gelen depremin, Suriye’de Rus hava güçlerinin konuşlu olduğu Hmeymim üssünde bir yıkıma yol açmadığını belirtti.

Bakanlık, merkez üssü Kahramanmaraş olan ancak Suriye’de de can kaybı ve yıkıma neden olan depremin Rusya’nın Suriye’deki güçlerinin ‘savaşa hazır olma durumu’ üstünde bir etkisi olmadığını kaydetti.

Ayrıca bakanlık, Hmeymim de dahil olmak üzere Suriye’de Rus güçlerinin konuşlu olduğu tesislerde hiçbir tahribat meydana gelmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.