Haber

Rus Oligark’ın Ele Geçirilen Yatının Bakımı Yıllık 7 Milyon Dolardan Fazla

Khudainatov, Amadea‘nın sahibi olduğunu iddia ediyor ve kendisine yaptırım uygulanmadığı için mülkün kaybedilemeyeceğini söyledi.

ABD hükümeti, yaptırım uygulanan bir Rus oligarkından el koyduğu bir süper yatı korumak için yılda 7 milyon dolardan fazla harcadığını söyledi ve hakimden, mülkiyeti konusundaki anlaşmazlık çözülmeden önce gemiyi açık artırmaya çıkarması yönünde çağrıda bulundu.

Fiji’deki yetkililer, Mayıs 2022’de 106 metrelik 300 milyon dolarlık Amadea‘ya, Rusya’nın yaptırımlarına yanıt olarak ABD Hazine Bakanlığı tarafından 2014 ve 2018’de yaptırım uygulanan multimilyarder Süleyman Kerimov‘a ait olduğu iddia edildiği için el koydu.

Yatı açık artırmaya çıkarma çabaları, Rus devlet petrol ve gaz şirketi Rosneft‘i 2010’dan 2013’e kadar yöneten Eduard Khudainatov tarafından engelleniyor.

Khudainatov, Amadea’nın sahibi olduğunu iddia ediyor ve kendisine yaptırım uygulanmadığı için mülkün kaybedilemeyeceğini söyledi.

Yapılan bir duruşmada, Manhattan’daki federal savcılar ABD Bölge Yargıcı Dale Ho’ya, Amadea’nın ortalama 600.000 dolarlık aylık bakım faturasının “aşırı” olduğunu ve açık artırmaya çıkardığını söyledi. Ayrıca yatın bakım masraflarının Khudainatov‘a ödenmesi yönündeki görüşmelerin de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

Savcılar önceki dava dosyalarında Khudainatov’un, Kerimov’un rolünü gizlemek için Amadea’nın “sahibi” gibi davrandığını ve bakım ödemelerinin bir yatın değerini korumak için gerekli olduğunu belirtmişti.

Khudainatov’un savcıların talebine yanıt vermesi için 23 Şubat’a kadar süresi var. Avukatları yaptıkları açıklamada, gemiyi satma talebinin “erken” olduğunu söyleyerek Ho’ya, “müsaderenin anayasaya aykırı olup olmadığına karar verene kadar” bunu reddetme çağrısında bulundu.

El koyma, Washington’un Moskova’ya Ukrayna’ya karşı savaşını durdurması için baskı yapmak amacıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın kişilere yönelik yaptırımları artırmasıyla gerçekleşti.

ABD hükümeti yatı açık arttırmaya çıkarmayı başarırsa, satış gelirlerini sonunda Ukrayna’ya transfer etmesi muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.