Haber

Avrupa Birliği, IMEC’e ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladı.

Avrupa Birliği, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve diğer G20 ortakları arasında IMEC‘e ilişkin bir mutabakat zaptı imzalandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin’in Kuşak ve Yol girişimine alternatif olarak Orta Doğu ile Güney Asya’yı birbirine bağlayan çok uluslu demiryolu ve limanlar projesinin özel elçisi olarak eski gaz kuruluşu başkanı Engie‘yi atadı.

Macron’un ofis yaptığı açıklamada, enerji sektörünün deneyimli isimlerinden biri olan Gerard Mestrallet‘in ismini vererek, “Fransa’nın bu projede kilit bir oyuncu olmasını” ve Fransız şirketlerinin projenin ilk aşamalarında en iyi konumda olmalarını sağlamasını istediğini söyledi.

Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru (IMEC), geçen yıl Eylül ayında Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Zirvesi sırasında başlatıldı ve Washington ile Brüksel’in Çin’in amiral gemisi küresel altyapı projesine karşı koyma planının bir parçası.

ABD’li ve Avrupalı ​​yetkililer, nakliye sürelerini, maliyetleri ve yakıt kullanımını azaltarak, Orta Doğu ülkelerini demiryoluyla bağlamayı ve onları liman yoluyla Hindistan’a bağlamayı, Körfez’den Avrupa’ya enerji ve ticaret akışına yardımcı olmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği, Hindistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve diğer G20 ortakları arasında IMEC’e ilişkin bir mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat Zaptı’na göre IMEC‘in, Hindistan’ı Körfez’e bağlayan doğu koridoru ve Körfez’i Avrupa’ya bağlayan kuzey koridoru olmak üzere iki ayrı koridordan oluşması öngörülüyor.

Katılımcılar, demiryolu güzergahı boyunca enerji ve veri hatları için kabloların yanı sıra enerji üretiminde kullanılmak üzere yenilenebilir enerjiden elde edilen hidrojen için bir boru hattı döşemeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.