Haber

Kremlin ve Elon Musk, Rus Askerlerinin Starlink Kullandığını Reddetti

Kremlin, Ukrayna’nın ön cephede savaşan Rus birliklerinin Starlink terminallerini kullandığı yönündeki iddialarını reddetti.

Kiev’in GUR askeri istihbarat teşkilatı, Starlink internet terminallerinin Rus birlikleri tarafından “sistematik” olarak kullanıldığına dair kanıtlar bulunduğunu belirterek, Moskova’yı bunları ülkeye “kaçırmakla” suçladı.

Elon Musk‘un SpaceX şirketine ait olan Starlink, uzak konumlara veya normal iletişim altyapısı devre dışı bırakılmış alanlara internet sağlayabilen, alçak Dünya yörüngesindeki uydulardan oluşan bir ağdır.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, “Burada resmi olarak tedarik edilemiyor ve burada resmi olarak tedarik edilmiyor.

Dolayısıyla burada hiçbir şekilde resmi olarak kullanılamaz” diye ekledi.

Sistem Rusya’da aktif değil, yani Rusya’daki bir cihaz bile bağlanamıyor.

Ancak Kiev, Rus birliklerini cihazı Ukrayna’daki cephelerde kullanmakla suçladı.

GUR sözcüsü Andriy Yusov devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Starlink Rusya’da ücretsiz olarak mevcut. Geçen yıla kıyasla, Rus ordusunun ön saflarda Starlink kullanımı artık daha sistematik hale geldi.” dedi.

İddialarının “tüm ayrıntılarını açıklamayacağını” söyledi.

Ukrayna, iki yıl süren savaş sırasında birliklerinin iletişimini ve bağlantısını sağlamak için Starlink’i yaygın olarak kullandı.

Musk, X sosyal medya platformundaki bir gönderide, SpaceX‘in Rusya’ya Starlink terminalleri sattığı yönündeki raporları “kategorik olarak yanlış” olarak nitelendirdi.

Bildiğimiz kadarıyla Rusya’ya doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir Starlink satılmadı” diye ekledi.

Ukraynalı Yusov, Kiev’in Starlink’in “resmi olarak Ruslara satılmadığını” kabul ettiğini söyledi.

Rusya’nın bunları “aslında kaçakçılık olan paralel ithalat yoluyla” satın aldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.