Haber

Fransa’nın denizaşırı toprağı Mayotte Adası’ndaki Göçmenlerin Doğum Yeri Vatandaşlığını İptal Etmeyi Planlıyor

Fransa şu anda hem soy hem de doğum yeri üzerinden vatandaşlık veriyor ve bu öneri, yeni ve zorlu bir göçmenlik yasasının kabul edilmesinin ardından Fransa’daki gerilimi daha da artırma riski taşıyor.

Fransız yetkililer, sosyal huzursuzluk yaratan bir göç kriziyle mücadele eden Fransız Hint Okyanusu adası Mayotte‘nin doğum yeri vatandaşlığını iptal edecek şekilde Anayasayı değiştirmeye yönelik tartışmalı bir planı duyurdu.

Fransa şu anda hem soy hem de doğum yeri üzerinden vatandaşlık veriyor ve bu öneri, yeni ve zorlu bir göçmenlik yasasının kabul edilmesinin ardından Fransa‘daki gerilimi daha da artırma riski taşıyor.

Sol Partiler, yeni planı Fransız değerlerine yönelik bir başka saldırı olarak kınarken, Mayotte‘deki bazı yerel kampanyacılar bunu memnuniyetle karşıladılar ve sağdaki ve aşırı sağdaki siyasi liderler, bunun tüm Fransa‘da uygulanmasını hızla önerdiler.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin tarafından, üç hafta süren protestoların ardından Pazar günü ülkenin en fakir bölgesi olan adaya geldikten sonra duyuruldu.

Mayotte‘nin başkenti Mamoudzou‘da yüzlerce protestocu, Darmanin‘i ve birlikte geldiği ekibi protesto ettiler, “Mayotte kızgın” sloganlarıyla tepki gösterdiler.

Mayotte, 1973’te Fransa’nın bir parçası olarak kalma yönünde oy kullanan iki adadan oluşuyor. Çevredeki Müslüman çoğunluklu takımadalardaki diğer adalar bağımsızlık arayışında olup Komor Adaları adını aldılar.

Darmanin, “Radikal bir karar alacağız” dedi.

Fransız bir ebeveynin çocuğu değilseniz artık Fransız olmanız mümkün olmayacak” dedi. Tedbirin, potansiyel göçmenler için takımadaların “çekiciliğini” azaltacağını söyledi.

Darmanin, “Bu son derece güçlü, net ve radikal bir önlem ve elbette Mayotte takımadalarıyla sınırlı olacak” dedi.

Ulusal Meclisteki Sosyalistlerin başkanı Boris Vallaud, anayasanın revizyonuna karşı çıkacaklarını söyledi. France 3 yayın kuruluşuna “Doğuştan vatandaşlık hakkı tartışılamaz” dedi.

Aşırı soldaki Fransa LFI partisinden Manon Aubry kararı kınadı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.