Haber

Fransız Çiftçiler, Paris’i “Kuşatma” Yemini Etti

Fransız çiftçiler, süpermarket ve endüstriyel alıcıların ürün satın alma fiyatlarındaki baskının yanı sıra karmaşık çevre düzenlemeleri nedeniyle öfkeli.

Cumartesi günü Paris bölgesindeki çiftçi liderleri, hükümete ücret, vergi ve düzenlemelerle ilgili taleplerini karşılaması için baskı yapmak amacıyla önümüzdeki hafta Fransız başkentini “kuşatma” altına alma yemini etti.

Pazartesi öğleden sonra, FNSEA çiftçiler birliğine veya Jeunes Agriculteurs’a (“Genç Çiftçiler”) üye olan Paris çevresindeki tüm bölgelerden çiftçiler, “başkenti süresiz olarak kuşatmaya başlayacaklarını” duyurdular.

İki sendika ülke çapındaki çiftçilerin çoğunu temsil ediyor.

Başkente giden tüm ana yolların çiftçiler tarafından işgal edileceğini” eklediler.

Güney Fransa’daki protesto hareketinin sıcak noktalarından biri olan Lot-et-Garonne’lu çiftçiler, Pazartesi günü “Paris’e gitme” niyetlerini zaten açıklamışlardı.

Başkentin güneyindeki devasa Rungis toptan gıda pazarını kapatmayı planlıyorlar.

Fransız çiftçiler, süpermarket ve endüstriyel alıcıların ürün satın alma fiyatlarındaki baskının yanı sıra karmaşık çevre düzenlemeleri nedeniyle öfkeli.

Ancak çoğu kişi için bardağı taşıran son damla, tarım ekipmanlarına yönelik dizele uygulanan vergi indiriminin aşamalı olarak kaldırılması oldu.

Cumartesi günkü duyuru, Fransa Başbakanı Gabriel Attal’ın, çiftçilerin Paris’e ve ülkenin güneyindeki ana yolları kapatmasının ardından bir dizi taviz açıklamasının ertesi günü geldi.

Başbakan olarak ilk büyük krizini yaşayan Attal, “Bir mesaj göndermek istediniz ve ben de bunu yüksek sesle ve net bir şekilde aldım” dedi.

Attal, hükümetin tarım makineleri için kullanılan dizel yakıtın artan maliyetine “son vereceğini“, bunun da yakıttaki vergi indirimlerinin aşamalı olarak kaldırılmasının bir sonucu olduğunu söyledi.

Ayrıca büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin çiftlik hayvanları arasındaki hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olacak bir acil durum fonu da bulunacak.

Cumartesi günü erken saatlerde bazı barikatlar kaldırıldı ve otoyollarda trafik normal şekilde akmaya başladı.

Ancak sendikanın son duyurusu Attal üzerindeki baskıyı yeniden artırıyor.

FNSEA Başkanı Arnaud Rousseau, Attal’ın Cuma günü yaptığı duyurunun “öfkeyi yatıştırmadığını, daha ileri gitmemiz gerektiğini” söyledi.

Pas-de-Calais FDSEA şubesinin genel sekreteri Lucie Delbarre, “Çiftçilerini umursamayan bir hükümete sahibiz” dedi.

Hükümet, Başkan Emmanuel Macron’un hükümeti için önemli bir sınav olarak görülen Avrupa Parlamentosu seçimlerinden yalnızca birkaç ay önce çiftçiler arasındaki hoşnutsuzluğun yayılmasını engellemeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.