Haber

Çin, Çin Doğumlu Avustralya Vatandaşına Ertelenmiş Ölüm Cezası Verdi

Çin doğumlu Avustralya vatandaşının casusluk iddiaları nedeniyle 2019’dan beri Çin’de hapiste olduğu ve sağlık durumunun kötü olduğu söyleniyor.

Çinli-Avustralyalı muhalif yazar Yang Hengjun’un, anavatanına ziyaret sırasında tutuklanmasından beş yıl sonra, Pekin’den yapılan açıklamada, Çin’de casusluk yapmaktan ertelenmiş ölüm cezasına çarptırıldığını söyledi.

Çin doğumlu Avustralya vatandaşının casusluk iddiaları nedeniyle 2019’dan beri Çin’de hapiste olduğu ve sağlık durumunun kötü olduğu söyleniyor.

Çin dışişleri bakanlığı, casus romanlarıyla sürgünde büyük bir hayran kitlesi kazanan ve anavatanında daha fazla özgürlük çağrısında bulunan yazarın Pekin mahkemesi tarafından “yasalara uygun yargılandı, casusluk davası nedeniyle ceza aldı” mahkûm edildiğini söyledi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, “Yang Hengjun‘un casusluktan suçlu olduğunu tespit etti, onu iki yıl ertelenmiş infazla ölüm cezasına çarptırdı ve tüm kişisel mallarına el koydu.” dedi.

Yang Hengjun takma adını da kullanan yazar, daha önce destekçilerine gizli bir gözaltı merkezinde işkence gördüğünü ve zorla itirafların kendisine karşı kullanılabileceğinden korktuğunu söylemişti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong bir basın toplantısında “Avustralya hükümeti bu sonuçtan şok” olduklarını belirtti.

Wong, Canberra’nın ölüm cezasının iki yıl sonra ömür boyu hapse çevrilebileceğini anladığını söyledi.

Avustralyalı bakan, “Tepkimizi en güçlü şekilde ileteceğiz” dedi.

Çin’de Avustralyalı Blogcuya Verdiği Ertelenmiş İdam Cezası Nedir?

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.