Haber

Çin’de Avustralyalı Blogcuya Verdiği Ertelenmiş Ölüm Cezası Nedir?

Aralık ayında, Çin’in bankacılık düzenleyici kurumunun eski başkan yardımcısı, rüşvet kabul etmesi ve görevi kötüye kullanması nedeniyle iki yıl ertelemeyle idam cezasına çarptırıldı.

Avustralyalı yazar ve demokrasi yanlısı blog yazarı Yang Hengjun‘a Pekin mahkemesi tarafından ertelenmiş idam cezası verildi.

İnsan hakları savunucuları bunun casuslukla ilgili bir davada alışılmadık derecede sert bir karar olduğunu söylüyor.

Çin’in uyguladığı “Ertelenmiş Ölüm Cezası” “İdam Cezası Nedir“, nasıl uygulanıyor merak konusu olmuş ve araştırılıyordu.

İşte ertelenen idam cezasıyla ilgili daha fazla ayrıntı:

Ertelenmiş İdam Cezası Nedir?

Çin yasalarındaki ertelenen ölüm cezası, sanığa idamdan iki yıl erteleme hakkı veriyor, sonrasında bu ceza otomatik olarak ömür boyu hapis cezasına veya daha nadir olarak sabit süreli hapis cezasına çevriliyor. Kişi süreç boyunca cezaevinde kalır.

Hong Kong Üniversitesi’nden hukuk profesörü Ryan Mitchell, “Ölüm cezasını tamamen kaldırmadan infazların yaygınlığını azaltmanın bir yolu olarak son yıllarda daha yaygın olarak kullanılıyor” dedi.

Mitchell, “Ceza çok çeşitli davalar için kullanılıyor ve belirli bir suç türüyle ilişkilendirilmiyor” dedi. Uyuşturucu kaçakçılığı gibi “ciddi olumsuz sosyal etkiye” sahip olduğu düşünülen suçlarda sıklıkla kullanıldığını söyledi.

Aralık ayında, Çin’in bankacılık düzenleyici kurumunun eski başkan yardımcısı, rüşvet kabul etmesi ve görevi kötüye kullanması nedeniyle iki yıl ertelemeyle ölüm cezasına çarptırıldı. Aynı ceza, 2022 yılında eski adalet bakanı Fu Zhenghua‘ya da rüşvet aldığı gerekçesiyle verilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Asya Bölümü direktörü Elaine Pearson, infaz edilse de edilmese de, Yang’ın kötü sağlık durumu ve hapishanede gördüğü yetersiz tıbbi bakım nedeniyle cezanın fiilen ölüm cezası anlamına geldiğini söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı Pazartesi günü Yang’ın cezasını doğruladı ve suçlamalar hakkında daha fazla ayrıntı vermeden casusluktan suçlu bulundu.

Sözcü Wang Wenbin günlük brifingde “Mahkeme davayı yasalara tam olarak uygun olarak dinledi ve usuli haklarını güvence altına aldı.” dedi ve “Avustralya tarafının” cezaya tanık olmasına izin verildiğini ekledi.

Aralarında önde gelen Çinli insan hakları avukatı Mo Shaoping’in de bulunduğu Yang’ın avukatlarının dava hakkında kamuya açık konuşma yapması yasaklandı.

Çin mahkemelerinin mahkumiyet oranı %99,9’dur ve ulusal güvenlik veya ölüm cezasıyla ilgili davalara ilişkin kararlar hiçbir zaman çevrimiçi olarak yayınlanmaz.

Çin, Çin Doğumlu Avustralya Vatandaşına Ertelenmiş Ölüm Cezası Verdi

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.