Haber

Çağdaş Mahzuni

Aslen ismi Mahzuni Kalkan, 1979 yılı almanya doğumlu. İlk, ortaokul ve lise eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra Hannover’de hukuk dalında başarı ile eğitim gördü ve mezun oldu.

Müzik hayatına yedi yaşında babasının isteği ve desteği ile bağlama çalmayı ögrenerek atıldı. Günümüze kadar çeşitli hocalardan, en son 2002’de yaklaşık üç sene boyunca Güler Duman Öğretim okulunda müzik dersleri aldı ve aynı zamanda öğretim üyeliği yaptı. Kendisini çok seven „Ozan Çağdaş“ ona „Çağdaş“ ismini laik görerek verdiği zamandan bu yana „Çağdaş Mahzuni“ adını kullanıyor.

THM`ine ilgi ve sevgisi başda bahsedildiği gibi aileden gelmiş. Bu sevgi ilerki yıllarda tutkuya dönüştü, ki yaklaşık 20 yıl bu sanat dalında çaba sarf ederek çeşitli derlemeler ve besteler yazdı. Geçmiş yılların bir birikimi olarak o besteleri bir senedir üzerinde çalıştığı bir albüm şeklinde sonuçlandırdı. Bu konuda Türkiye’de Engin Arslan, Ertan Tekin, İsmail Soyberk, Adnan Karaduman, Ercan Irmak, Bülent Ay, Nail Yurtsever ve İlyas Salman gibi büyük ustalarla birlikte çalıştı. Sinan Demiray’ın aranjösü ve Güler Duman’ın yönetmenliği bu hususun ciddiyetini gösteriyor.

Geçmiş zamanlarda Arif Sağ, Sümer Ezgü, Kubat, Arzu Şahin, Kıvırcık Ali, Ferhat Tunç gibi çeşitli sanatcıların sahne aldığı konserlerde kendiside sahne aldı.

THM’nin kendisi için ne tür bir anlam taşıdığı sorulduğunda şu şekil cevap verir:

„THM benim gözümde kendini gönüllü olarak bağımlısı yaptığın bir maddedir, düşersen bir kere pençesine kurtulması imkansız bir sanat dalı. Daldıkca derinlerine seni çeker, fakat çırpınmazsın kurtulacağım diye, aksine ben daha derinlerine inmek istiyorum müziğimle. Amacım zamana uygun olan türküler yazmak değil, kendimi eski türkülerden yönlendirerek THM’nin aslına dönmek istiyorum. Bestelerimde eski türk diline ağırlıklı yer veriyorum. Eğer çalışmalarımla bir dahi olsa müzik severleri THM’ine kazandırabilirsem, işimi doğru yapıyorum demektir…“

Çağdaş Mahzuni

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.