Haber

BM Mahkemesi Ukrayna’nın Rusya’ya Karşı Açtığı “Terör” Davasının Çoğunu Reddetti

Birleşmiş Milletler yüksek mahkemesi çarşamba günü Ukrayna‘nın, Rusya‘nın doğu Ukrayna’da “terörizmi” finanse ettiği yönündeki iddialarını çoğunlukla reddetti.

Kiev, Moskova’yı doğu Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçılara verdiği desteğin 2022 işgalinin habercisi olduğu “terörist bir devlet” olmakla suçlamıştı.

Rusya’dan, çatışmalara karışan tüm sivillerin yanı sıra, Malezya Havayolları’nın doğu Ukrayna üzerinde düşürülen MH17 sefer sayılı uçağındaki mağdurlara tazminat ödenmesi istendi.

Ancak Uluslararası Adalet Divanı (UAD) Ukrayna’nın taleplerinin çoğunu reddetti ve yalnızca Rusya’nın “suç işlediği iddia edilen kişilerle ilgili gerçekleri soruşturmak için gerekli tedbirleri almadığı” kararına vardı.

UAD, yaptığı açıklamada “Ukrayna tarafından yapılan diğer tüm başvuruları reddetti” dedi.

Bu dava, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden öncesine dayanıyor. UAD, bu savaşla ilgili ayrı bir davada karar verme yetkisine sahip olup olmadığına Cuma günü karar verecek.

Mahkeme, terörün finansmanına ilişkin uluslararası sözleşme uyarınca, yalnızca nakit transferlerinin terör örgütü olduğu iddia edilen gruplara destek olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Mahkeme, bunun “silahlar veya eğitim kampları da dahil olmak üzere terör eylemleri gerçekleştirmek için kullanılan araçları içermediğine” hükmetti.

Mahkeme, “Sonuç olarak, Ukrayna’da faaliyet gösteren çeşitli silahlı gruplara silah tedarik edildiği iddiası… ICSFT sözleşmesinin maddi kapsamı dışında kalmaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.