Haber

Amazon, Fransa’da 34 Milyon Dolar Para Cezasına çarptırıldı

Amazon Fransa Lojistik, çalışanların çalışmalarını özellikle personelin paketleri işlemek için kullandığı tarayıcılardan gelen veriler aracılığıyla izledi. Tarayıcılar, 10 dakikayı aşan hareketsizlik durumunda yönetimi uyardı.

Fransa’nın veri koruma kurumu Salı günü yaptığı açıklamada, Amazon’un Fransız depo birimine, personelin performansını takip etmek için “aşırı müdahaleci” bir gözetim sistemi nedeniyle 32 milyon euro (34,9 milyon dolar) para cezası verdiğini söyledi.

National Commission on Informatics and Liberty (CNIL) olarak bilinen kuruma göre Amazon France Logistique, çalışanların çalışmalarını özellikle personelin paketleri işlemek için kullandığı tarayıcılardan gelen veriler aracılığıyla izliyordu.

CNIL yaptığı açıklamada, tarayıcıların yönetimi 10 dakikayı aşan hareketsizlik veya paket ve paketlerin “saniyesine kadar” işlenmesi konusunda uyardığını söyledi.

İşçilerin sürekli baskı altında olduğunu ve devamsızlıkları düzenli olarak gerekçelendirmek zorunda kaldıklarını söyledi. Hatta çalışanların depoya girişinden işe başlama anına kadar geçen süre bile takip ediliyordu.

Kurum, verilerin 31 gün boyunca saklandığını ve gözetim konusunda yeterince bilgilendirilmediklerini de sözlerine ekledi. 

Gözetlemenin, şirketlere kişisel bilgilerin nasıl kullanıldığına ilişkin onay alınması konusunda katı kurallar getiren AB’nin genel veri koruma düzenlemesine (GDPR) aykırı olduğu değerlendirildi.

Ceza, Amazon France Logistique’in 2021’de 1,1 milyar avroya ulaşan ve 58,9 milyon avro net kar elde eden yıllık gelirinin yaklaşık yüzde üçüne denk geldi.

Medyada çıkan makaleler ve işçilerden gelen şikayetlerin ardından 2019 yılında soruşturmasını başlatan CNIL, binlerce çalışanın sistemlerden etkilendiğini söyledi.

Bir Amazon sözcüsü, şirketin bulguları “gerçeklere aykırı” olduğu gerekçesiyle reddettiğini ve itiraz hakkımızı saklı tuttuğunu belirterek, bu tür sistemlere “güvenliği, kaliteyi ve verimliliği garanti etmek için” ihtiyaç duyulduğunu ekledi.

Şirket Fransa’da toplam 20.000 kişiyi kalıcı sözleşmelerle istihdam ediyor ve depo çalışanları sekiz büyük dağıtım merkezine dağılmış durumda.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.