Haber

Aliyev: Ermenistan barışı sağlamak için Anayasasını değiştirmeli

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Parlamentolar Arası Birlik Genel Sekreteri Martin Chungong ile yaptığı görüşmede, “Bakü ve Erivan arasında barış, Ermenistan’ın Anayasasında değişiklik yapması halinde sağlanabilir” dedi.

Azerbaycan basınında yer alan haberlere göre Aliyev‘in, “Ermenistan Azerbaycan’a karşı toprak iddialarına son verir ve Anayasa ile diğer hukuki belgeleri değiştirirse barış sağlanabilir” dediği öne sürüldü.

Aliyev açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

Ermenistan Bağımsızlık Bildirgesi, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinin Ermenistan ile birleşmesi ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi yönünde doğrudan çağrılar içeriyor ve bu belgeye yapılan atıflar Ermenistan Anayasası’na da yansıyor. Ayrıca Ermenistan’ın diğer normatif hukuki belgeleri de Azerbaycan’a karşı toprak iddiaları içermekte, Ermenistan’ın taraf olduğu birçok sözleşme ve diğer belgelerde Azerbaycan’ın Karabağ üzerindeki egemenliğini tanımayan çok sayıda çekince bulunmaktadır.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı açıklamasında, Erivan ve Bakü arasında aslında barışın çoktan tesis edilmiş durumda olduğunu belirterek, “Azerbaycan ve Ermenistan arasında zaten fiili bir barış var, iki ülke sınırında birkaç aydır barışçıl bir durum hüküm sürüyor. Ancak bu sürecin mantıklı bir şekilde tamamlanması için bir barış anlaşmasının imzalanması gerekiyor” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi‘ndeki durum hakkında da konuşan Aliyev, Azerbaycan heyetinin haklarının iade edilmemesi halinde Bakü’nün Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne katılımını yeniden gözden geçireceğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.