Haber

Paşinyan: Ermenistan Bağımsızlık Bildirgesi, Azerbaycan ile barışın önünde engel teşkil ediyor

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Bakü ile Erivan arasında barışın anayasanın değiştirilmesi halinde sağlanabileceğini dile getirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkenin devlet radyosuna verdiği röportajda, Ermenistan’ın 1990’da yayımladığı Bağımsızlık Bildirgesi’nin bölgede barışın önünde bir engel olduğunu söyledi.

Paşinyan Bakü ile Erivan arasında barış, Ermenistan anayasasında değişiklik yapılması halinde sağlanabileceğini söyledi.

Paşinyan verdiği demeçte şu sözleri kaydetti:

Devlet politikamız Dağlık Karabağ Ulusal Konseyi’nin kararına dayanması gerektiğini ve Ermenistan Yüksek Konseyi’nin, Bağımsızlık Bildirgesi’nde de öngörüldüğü gibi Ermenistan ve Dağlık Karabağ’ın birleşmesi gerektiğini mi söylüyor? Eğer öyleyse, şimdi savaşacağız, barışa ulaşamayacağız demektir

Paşinyan ülkede bir anayasa referandumu yapılması konusunu gündeme getirdi.

Paşinyan‘ın açıklamasında, “Devlet olmayan bir ulustan devlet olan bir ulusa dönüşeceğimiz nokta neresidir? O nokta anayasa referandumudur” cümlesinin altını çizdi.

Başbakan, yeni bir anayasaya duyulan ihtiyacın halkımız ile devlet arasındaki bağdaki çatlağın onarılmasından kaynaklandığını ve meşruiyetin her şekilde önemli olduğunu da dile getirdi.

Paşinyan ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyulduğunu 19 Ocak’ta açıklamış, Ermenistan’ın yeni jeopolitik ve bölgesel koşullarda cumhuriyeti daha rekabetçi ve daha uygulanabilir kılacak yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.