Biyografiler

Umut Kuzey

Umut Kuzey, Adana’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adana’da okudu. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde lisans eğitimini yaptı.

1994 senesinde Üniversitede kaldığı öğrenci yurdundaki oda arkadaşının “ud” çalması, Umut Kuzey’in bir enstrüman çalmaya başlamasına sebep oldu. Önce ud çalmayı, daha sonra gitar çalmayı kendi çabalarıyla öğrendi. Ve besteler yapmaya başladı.
1998 yılında Adana’ya döndüğünde, işlerinin yanı sıra yerel bir kanalda gençlik sorunlarını ele alan müzik programı hazırlayıp sundu.

1998 yılından sonra Adana Sokak Çocukları Derneği’nin tüm faaliyetlerinde gönüllü olarak yer aldı. Sokak çocuklarından kurduğu koro ile uzun süre etkinliklerde yer aldı. Adana’daki Tüm liseleri ve üniversiteyi kapsayan 15 konserden oluşan bir yardım kampanyasını başlattı. Umut Kuzey bu çalışmaları sırasında sokak çocukları için bestelediği “sokak çocuğu” isimli şarkıda içinde olmak üzere 3 şarkılık CD hazırladı.Ve gelirini derneğe bağışladı. Umut Kuzey Sokak Çocukları Derneği ile çalışmalarına halen devam etmektedir. Bu ilk kayıt tecrübesini gerçekleştirdiği Cd Bölgesel olarak yüksek satış rakamlarını yakaladığı sırada İstanbul’dan gelen albüm teklifi ile profesyonel müzik dünyasına adımını attı.

2002 eylül ayında Ulus müzik’ten çıkarmış olduğu “Çıkageldi aşk” adlı albümü ile profesyonel müzik yaşamına başladı. Bu albüme çekilen 4 video klip müzik kanallarında yer buldu.

2004 yılında Türkiye’nin çeşitli illerinde konserler verdi,bar programları yaptı.

2006 yılının 20 ekimden itibaren Kral Tv de “KonuşaROCK” programını hazırlayıp sundu. 2008 yılında “Konuşa ROCK” programını Numberone TV de sunmaya başladı. 2009-2010 yayın döneminde “KonuşaRock” programını CİNE5 ekranlarında sunmaya devam etti.

“KonuşaRock” programında Bulutsuzluk özlemi, Erkin Koray, Manga, Çilekeş gibi Türk Rock camiasının Önemli isimlerini farklı yönleriyle tanıttı. Programında her hafta Türkiye’nin değişik illerinden 5 amatör grubu izleyicilerle buluşturdu.

Umut Kuzey 2012 yılında “Sorma” adlı albümünü çıkardı. Albümün çıkış şarkısı olarak belirlenen söz ve müziği Suat Sayın’a ait olan, Zeki Müren’in yıllar önce yorumladığı “Yaralı Gönül” adlı şarkı çok beğenildi. Bu şarkı Quentin Tarantino’nun 1994 yılında yönetmenliğini yaptığı “PULP FİCTİON” isimli filminde kullanılmış ve bütün dünyada büyük ses getirmişti.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.