Haber

Rusya: Türkiye, Azov liderlerini Ukrayna’ya teslim ederek anlaşmaları ihlal etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, savaşın başından bu yana ilk kez Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu.

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıdan sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Erdoğan: “Şüphesiz Ukrayna NATO’ya üyeliği hak ediyor. Her zaman ısrarla savunduğum bir hususu huzurlarınızda bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum“. diyerek dikkat çeken bir açıklama yaptı.

11-12 Temmuz 2023 NATO zirvesinde, Ukrayna’nın NATO üyeliği onaylanmayacak.

Ancak, NATO’nun destek vermesi yönünde karar alınması bekleniyor. Bir bölümü işgal altında olan bir ülke NATO üyesi olamaz.

Bu açıklamaya Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekillerinden açıklama geldi. Milletvekili Dmitriy Belik, “Ukrayna’yı NATO’ya katılmaya layık görmek ve bir şekilde buna katkıda bulunmak iki farklı şeydir, destek sözleri çoğu zaman sözde kalıyor. Genel olarak Türk liderin söyleminde çatışmanın tarafları arasında arabulucu olma arzusu görülebiliyor, bu uygun bir pozisyondur” diye konuştu.

Bu gelişmeleri Dr. Naim Babüroğlu sosyal medya hesabından açıklama ve sorular ile paylaşımda bulundu.

  • Zelenski Türkiye’den ayrılırken, Rusya tarafından esir alınan ve anlaşma gereği savaş sonuna kadar Türkiye’de kalması gereken Azov taburu komutanlarıyla birlikte Ukrayna’ya gitti.
  • Rusya, anında tepki gösterdi.
  • Putin’in bilgisi yoksa, Türkiye bu adımı neden attı?
  • Eğer Rusya’dan habersiz yapıldıysa,
  • Türkiye Rusya’yı bir kenara bırakıp ABD’ye yöneldi. Neden?..

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.