Haber

Rusya, Sürgündeki Yazar Boris Akunin’in Tutuklanmasını Emretti

67 yaşındaki yazar, geçen yıl Aralık ayında Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’ in sesini taklit eden komedyen Ruslarla yaptığı telefon görüşmesinde Kiev’e desteğini ifade etmesinden sonra suçlanmıştı.

Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyon başlatmasından bu yana pek çok önde gelen kültürel figür Rusya’dan kaçtı ve kalanlar da katı sansürle karşı karşıya kaldı.

Moskova, Ukrayna’ya saldırı başlattıktan haftalar sonra Rus ordusu hakkında olumsuz yazı ve eleştirileri yasakladı ve o günden bu yana yüzlerce muhalifi gözaltına aldı.

Akunin, Rusya’nın en çok okunan çağdaş yazarlarından biri haline gelen ve tarihi polisiye romanlarıyla tanınan Gürcistan doğumlu yazar Grigory Chkhartishvili’nin takma adıdır.

Moskova Basmanny Bölge Mahkemesi, 2014’ten bu yana yurt dışında yaşayan Akunin’in iade edilmesi veya Rusya’ya ayak basması halinde derhal tutuklanmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.