Haber

Putin, Savaş Karşıtı Rakibi Boris Nadezhdin Seçimlere Katılmasını Yasakladı

Yirmi yılı aşkın bir süredir iktidarda olan Putin, 15-17 Mart’ta yapılacak seçimde altı yıllık bir dönem daha garantilemeye hazırlanıyor ve bu seçimde önde gelen tüm muhalif siyasetçilere engel çıkararak seçimlere katılmasını engelliyor.

Rusya’nın seçim komisyonu barış yanlısı siyasetçi Boris Nadezhdin‘in gelecek ay yapılacak başkanlık seçimlerine katılmasını engelledi.

Yirmi yılı aşkın bir süredir iktidarda olan Putin, 15-17 Mart’ta yapılacak seçimde altı yıllık bir dönem daha garantilemeye hazırlanıyor ve bu seçimde önde gelen tüm muhalif siyasetçilere engel çıkararak seçimlere katılmasını engelliyor.

Moskova’da yapılan duruşmada Rusya Merkez Seçim Komisyonu, “Boris Nadezhdin’in cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak kaydedilmesinin reddedilmesine” karar verdiğini söyledi.

Nadezhdin, karara tepki gösterdi ve Rusya Yüksek Mahkemesine gitme kararı aldı.

Önemli muhalefet figürlerinin ya hapse atıldığı ya da ülkeden sürgün edildiği bir dönemde Putin‘e karşı kampanyayı sürdüreceğine karar verdiğini açıkladı.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Boris NadezhdinEr ya da geç Rusya Federasyonu’nun başkanı olacağım” dedi.

Adaylık için toplanan imzalar hatalı bulundu

Seçim yetkilileri, Nadezhdin‘in adaylığını destekleyen kişilerin gönderdiği 105.000 imzanın 9.000’den fazlasında kusur bulduklarını, bu oranın izin verilen yüzde beşlik hata oranının üzerinde olduğu söylendi.

Karar öncesinde Nadezhdin‘in ekibi, komisyonun bulduğu iddia edilen “hataların” el yazısıyla yazılan sunumların bilgisayarlara yüklenmesi sırasında meydana gelen küçük yazım hatalarını da içerdiğini söyledi.

Ancak Kremlin’in seçimler üzerinde tam kontrole sahip olması nedeniyle, temyizde kararı bozma şansı yok.

Boris Nadezhdin‘in adaylık belgelerini imzalamak için bekleyen uzun kuyrukların görüntüleri, Rus toplumunun Putin‘in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü kampanyanın arkasında birleştiği yönündeki resmi söylemi çürütüyor.

Rus yetkililerin, muhalif adayların oy pusulalarına girmesini engellemek için iddia edilen idari ihlallere ve bürokratik prosedürlere başvurduğu yönünde bir geçmişi var.

Putin’in ardından ikinci sırada” yer aldığını iddia etti.

Nadezhdin, Moskova’nın merkezindeki komisyon duruşmasında “On milyonlarca insan bana oy vermek için günlerce sırada bekledi.” dedi.

Putin’in ardından ikinci sırada” yer aldığını iddia etti.

Kremlini sert eleştiri ile bilinen, şu anda hapiste olan Alexei Navalny‘den sürgündeki eski oligark Mikhail Khodorkovsky‘ye kadar Rusya’nın genellikle parçalanmış muhalefeti, Nadezhdin‘e desteğin Kremlin’i protesto etmenin yasal ve güvenli bir yolu olduğunu söyleyerek onu desteklemişti.

Şubat 2022’de Ukrayna’ya asker göndermesinden bu yana Rusya, muhalefete karşı zaten katı olan yasaları sıkılaştırdı ve müdahalesine karşı çıkan düzinelerce kişiyi hapse attı.

Adı Rusça “umut” kelimesiyle aynı kökü paylaşan Nadezhdin, Ocak ayında AFP’ye verdiği bir röportajda Ukrayna’daki çatışmayı “felaket” olarak nitelendirdi ve Rusya’daki “siyasi mahkumları serbest bırakmak” istediğini söyledi.

Bir zamanlar öldürülen Kremlin muhalefeti Boris Nemtsov‘un safında yer alan Nadezhdin, daha önce de Putin‘in yönetiminin ilk yıllarında Putin ve Kremlin’deki diğer kişilerle omuz omuza çalışmıştı.

71 yaşındaki Putin, 1999’un son gününden bu yana Rusya’yı hem başkan hem de başbakan olarak yönetiyor.

İktidardayken tüm ciddi ülke içi muhalifleri bastırdı, onları hapse attı veya sürgüne gönderdi, bağımsız medyayı yasakladı, protestoları yasa dışı ilan etti ve siyasi ve sivil özgürlükleri bastırdı.

Moskova, bir dizi yeni sansür yasası ve eleştirmenlerin yeni hedef alınmasıyla, son iki yılda ifade özgürlüğü ve bağımsız medya üzerindeki kontrolünü büyük ölçüde artırdı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.