Haber

Ordu ile Wagner karşı karşıya

Rusya’ya yönelik sert eleştirilerde bulunan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Ukrayna savaşını ‘bir avuç yaratığın’ çıkardığını söylemişti. Bu açıklamaların ardından iddiaya göre Rus ordusu, Wagner’in Ukrayna’da bulunan paralı askerlerini vurdu. Saldırı sonrası Yevgeniy Prigojin, Rusya’ya savaş açtı.

Rusya’nın Ukrayna‘yı işgalinde aktif bir rol üstlenen Rus paralı asker grubu Wagner ile Rus ordusunun yöneticileri arasındaki büyük bir kriz darbe girişimine dönüştü.

Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin‘in açıklamalarının ardından Rusya sokaklarında zırhlı araçlar görülmeye başlandı.

DARBEYE TEŞEBÜSTEN SORUŞTURMA

Rusya’nın istihbarat örgütü FSB’nin suç soruşturması başlattığı, Prigojin hakkında darbeye teşebbüsten dava açıldığı öğrenildi.

Prigojin, yaptığı açıklamada Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un Wagner askerlerini yok etmek için operasyonlar düzenlediğini iddia ederek, “Rus Silahlı Kuvvetleri, Wagner PMC kamplarına füze saldırısı düzenledi. Çok sayıda yoldaşımız öldü, bu savaşa nasıl yanıt vereceğimize biz karar vereceğiz” dedi.

Şoygu ve Gerasimov’un cezalandırılması gerektiğini söyleyen Prigojin, “Ülkenin askeri liderliğinin getirdiği kötülük durdurulmalı. Askerlerin hayatlarını ihmal ediyorlar. Onlar adalet kelimesini unuttular, biz onu geri getireceğiz. Binlerce Rus askerinin hayatını mahveden ve adamlarımızı yok edenler cezalandırılacak. Bize karşı koymaya çalışan herkesi tehlike olarak değerlendirip yolumuz üzerindeki kontrol noktaları da dahil olmak üzere anında yok edeceğiz” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA İNİN

Rus ordusunun yöneticilerine karşı büyük bir savaşın içine girdiklerini ifade eden Prigojin, “Rusya’nın gerçek vatanseverleri, tarihi bilen, devletin çıkarlarını satan zayıf bir yönetim istemeyen vatanseverler sokağa insin, silah buluruz. Bu gece, Rusya’yı zora sokan hainlerin ve suçluların dersini vereceğiz. Şoygu, Kızıl Meydan’da asılacak. Lenin’le birlikte mozoleye gömülecek. Başladığımız işi bitirdikten sonra vatanımızı korumak için cepheye döneceğiz. Orduda adalet yeniden sağlanacak. Bundan sonra da tüm Rusya için adalet gelecek” diye konuştu.

MOSKOVA’DAN RET

Prigojin’in Rusya’ya misilleme yapacağını açıklamasının Rusya’dan yanıt gecikmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Prigozjin’in Rus askerlerine yönelttiği suçlamaların doğru olmadığı ifade edilerek yapılan tüm açıklamaların ve videoların provokasyon olduğu ifade edildi.

Açıklamada Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri operasyonlarına devam ettiği de eklendi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.