Haber

Katalin Novak: Cinsel İstismar Skandalından Dolayı İstifa etti

Katalin Novak, “Af ve muhakeme eksikliğinin pedofiliye uygulanan sıfır tolerans konusunda şüpheleri tetiklemeye uygun olması nedeniyle bir hata yaptım” dedi.

Macaristan Devlet Başkanı Katalin Novak, çocuklara yönelik cinsel istismar davasında hüküm giymiş bir adamın affedilmesi üzerine çıkan tepkinin ardından istifa etti.

Katalin Novak, Macaristan’ın ilk kadın cumhurbaşkanıydı. 10 Mart 2022’de görevi devraldı ve Avrupa parlamentosu seçimleriyle karşı karşıya olan muhafazakar bir Başbakan’ın yakın müttefiki.

Bayan Novak, üniversite eğitimini burslu olarak Budapeşte ve Paris’te tamamladı. Kendisi bir ekonomisttir. Eski Cumhurbaşkanı kariyerine 2001 yılında dışişleri bakanlığında başladı.

Macaristan’da Cumhurbaşkanının rolü törenseldir ve Cumhurbaşkanının hükümlüleri af etme yetkisi vardır. Tartışma, bir çocuk yuvasının eski müdür yardımcısının Cumhurbaşkanlığı tarafından affedilmesinin ardından alevlendi. Müdürün, sorumlu olduğu çocuklara yönelik cinsel istismarının örtbas edilmesine yardım etmişti.

Başbakan, böyle bir hatanın tekrarlanmaması için Perşembe günü geç saatlerde parlamentoya, cumhurbaşkanını çocuklara karşı işlenen suçları affetme hakkından mahrum bırakan bir anayasa değişikliği sundu.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.